parlamentu, proti hlasovalo 61, jeden poslanec sa hlasovania zdržal a jeden nehlasoval. Podpredseda NRSR Béla Bugár niekoľko minút po 3. hodine rannej konštatoval za prítomnosti premiéra Dzurindu, že jeho vláde nebola vyslovená nedôvera, pretože návrh nezískal potrebných 76 hlasov členov zákonodarného zboru.
Poslanci sa nestotožnili s návrhom predsedu poslaneckého klubu HZDS Tibora Cabaja, aby hlasovanie o nedôvere kabinetu bolo tajným spôsobom. Pri prezentácii 106 poslancov návrh podporilo 43, proti hlasovalo 60, dvaja sa hlasovania zdržalo a jeden nehlasoval. Preto bol záverečný verdikt prijatý hlasovaním prostredníctvom elektroniky.
Počas rozpravy, ktorá aj bez časového limitu trvala takmer 12 hodín, vystúpilo v rozprave 26 poslancov, okrem troch zástupcov klubov SDĽ, SDK a SMK, boli iba z opozičných politických subjektov. V rokovacej sieni zaznelo 104 faktických poznámok, najviac na vystúpenie predsedu vlády SR.
Členovia parlamentu sa opäť zídu na svoje rokovanie až 3. apríla, kedy bude pokračovať prerušená 57. schôdza NRSR.
MEDZITITUL: Opozícia tvrdí,že koalícia sa bála tajného hlasovania
Neschválenie tajného hlasovania o vyslovení nedôvery vláde Mikuláša Dzurindu vnímajú opoziční politici ako zľaknutie sa možného výsledku.
Podľa názoru Petra Brňáka (HZDS) poslanci vládnej koalície neprijali tajný spôsob rozhodovania, ktorý je výstižnejší, pretože pri verejnom hlasovaní sa prejaví kontrola. V poslaneckom klube HZDS zatiaľ nediskutovali o tom, či včerajší pokus o vyslovenie nedôvery vláde je ich posledným do jesenných parlamentných volieb. "Nikdy nemožno vylúčiť nejaké kroky, ktoré sú typické pre opozíciu. Aj vzhľadom na situáciu v SR. Nemáme nateraz nejaký záver, ako budeme postupovať v prípade našej kritiky vláde. Budeme využívať demokratické a zákonné postupy," povedal Brňák krátko po hlasovaní.
Premiér Mikuláš Dzurinda predpokladá, že "intermezzo", v rámci ktorého sa včera opozícia neúspešne pokúsila vysloviť vláde nedôveru, nebude nijako dramaticky vplývať na ďalšiu prácu parlamentu. "Budeme sa sústreďovať hlavne na plnenie tých úloh, ktoré nám umožnia ukončenie negociácie s Európskou úniou do konca tohto roka a vytvoria predpoklady na to, aby sme mohli dostať pozvanie od Severoatlantickej aliancie," povedal Dzurinda novinárom bezprostredne po hlasovaní o opozičnom návrhu.
Ministri nevystúpili v rozprave s obhajobou svojej práce, pretože charakter a obsah návrhu HZDS nevychádzali z dobrej vôle hodnotiť činnosť kabinetu, ale išlo skôr o obštrukciu a snahu vniesť disharmóniu medzi vládne subjekty, povedal ďalej premiér. "Od samého začiatku bolo evidentné, že opozícia nemá žiadnu alternatívu, že jej nejde o vecnú podstatu problémov, ale že sa snaží len dehonestovať a zbierať politické body pred voličmi," dodal.
Za "zbytočné divadlo", ktoré zapadá do predvolebnej kampane HZDS, označil neúspešný pokus opozície vysloviť vláde nedôveru podpredseda SDĽ Ladislav Orosz. "Myslím si, že za tie dva pracovné dni sme mohli urobiť oveľa viac užitočnej práce," povedal bezprostredne po hlasovaní.
Poslanci za SMK sa podľa predsedu strany Bélu Bugára dohodli, že okrem vystúpenia predsedu ich poslaneckého klubu Lászlóa Gyurovszkého sa nebudú zapájať do rozpravy. Argumenty opozície boli podľa Bugára niekedy klamlivé a rozprava "rétorickým cvičením", ktoré však pribrzdilo prácu parlamentu.
Predseda KDH Pavol Hrušovský predpokladal potvrdenie kabinetu Mikuláša Dzurindu a mimoriadne zvolanie schôdze parlamentu považoval za akúsi povinnosť opozície upútať na seba pozornosť pred skončením volebného obdobia. "Hlasovanie ukázalo, že ani celá opozícia nehlasovala za odvolanie vlády," povedal pred novinármi Hrušovský.
Predseda integračného výboru parlamentu a nezávislý poslanec František Šebej hodnotí skončenú schôdzu ako "exhibíciu sklesnutého parlamentarizmu" a účelovú akciu, ktorá zobrala dva dni parlamentnej práce. Podľa jeho názoru "kvôli takýmto hlúpostiam" sa nestihne urobiť to, čo je potrebné pre dokončenie rozhovorov s Európskou úniou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.