sústrediť okrem iného na projekty zlepšovania podmienok života Rómov, cezhraničnú spoluprácu či posilňovanie administratívnych kapacít. Vyplynulo to zo včerajšieho zasadania Spoločného monitorovacieho výboru Phare EÚ
Vicepremiérka uviedla, že rezorty stále nezvládajú zadávanie technických špecifikácií na projekty, čo má za následok oneskorené kontrahovanie. "Európsku komisiu trápi skutočnosť, že ak SR nevie dostatočne rýchlo využívať predvstupovú pomoc, v budúcnosti by sa jej to mohlo veľmi vypomstiť pri štrukturálnych fondoch," konštatovala. Informovala, že do 12. júla, kedy bude najbližšie rokovanie monitorovacieho výboru, má SR nakontrahovať z Finančného memoranda Phare na rok 2000 viac ako 50 percent projektov. Doteraz sú pritom projekty zmluvne zabezpečené len na 15 percent. Európska komisia taktiež očakáva, že do tohto dátumu budú predložené takmer všetky technické špecifikácie na projekty z Finančného memoranda na rok 2001.
Informovala ďalej, že komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen príde začiatkom mája na opätovnú návštevu rómskych osád na východnom Slovensku a oproti minulému roku očakáva pokrok v riešení otázky životných podmienok Rómov. Meganck konštatoval, že EÚ poskytla vo finančnom memorande Phare 2001 na túto oblasť 10 miliónov eúr. Projekty Phare sú určené na budovania infraštruktúry 30 rómskych osád a projekty vzdelávania rómskej mládeže. Snahou je pritom zvýšiť životné podmienky Rómov na minimálny štandard. Meganck však zároveň konštatoval, že celkové riešenie uvedeného problému si bude vyžadovať niekoľko desaťročí.
Predstavitelia EK sa včera kriticky vyjadrili i k cezhraničnej spolupráci, v ktorej mešká príprava projektov zo slovenskej strany. Tú zabezpečuje Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Kadlečíková konštatovala, že v tomto zmysle sa na adresu SR už ozvala i Stála misia Poľskej republiky pri EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.