vojenských kritérií sa ocitlo v úzadí.
Veľvyslanci 19 členských štátov NATO tvoriaci Severoatlantickú radu (NAC) sa včera ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana a ministra obrany Jozefa Stanka pýtali najmä na to, aká bude politická situácia v SR po voľbách, aká bude vláda a aká bude perspektíva pokračovania demokratického vývoja na Slovensku a aké sú záruky udržania politickej kontinuity na Slovensku.
"Necharakterizoval by som to ako obavy, ale skôr ako záujem na tom, aby Slovensko pokračovalo v demokratických koľajach, v ktorých sa rozvíja počas ostatných troch rokov," povedal po rokovaní minister Kukan. Veľvyslanci podľa neho otvorene hovorili aj o tom, ku ktorým politickým stranám na Slovensku nemajú dôveru, lebo by túto kontinuitu dokázali zabezpečiť.
Obaja ministri veľvyslancov ubezpečovali, že na Slovensku bude aj po voľbách demokratická vláda. "Som hlboko presvedčený, že Slovensko bude mať demokratickú vládu, ktorá dostane dôveru aj v aliancii," vyhlásil minister Stank.
Vzhľadom na výborné hodnotenie prípravy Slovenska na členstvo v NATO Kukan okrem volieb nevidí žiadne prekážky, ktoré stoja v ceste k získaniu pozvánky do aliancie. "Ale rozhodnutie o tom, či Slovensko bude pozvané, sa urobí vtedy, keď bude známe zloženie novej vlády. Skôr to nebude," priznal minister.
Zdroje NATO v tejto súvislosti potvrdili, že plnenie kritérií stanovených v Akčnom pláne členstva (MAP) je jedna vec, ktorá môže pozvánke pomôcť, konečné rozhodnutie však bude politické a príjmu ho predstavitelia členských krajín. Tieto zdroje pripustili, že krajina, ktorá splní všetky kritériá MAP, nemusí dostať pozvanie, a naopak, štát, ktorý ich neplní, môže pozvánku získať.
Včerajšie rokovanie NAC a Slovenska bolo posledným pred novembrovým summitom v Prahe. Hodnotiacu správu, ktorú včera zástupcovia NATO a SR prerokovali a ktorá je dôverná, dostanú na stôl ministri zahraničných vecí aliancie na májovom rokovaní v Reykjavíku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.