MUDr. Ján Michalko, člen ZK SFZ, dlhoročný lekár košických futbalistov
Regenerácia síl v objekte štadióna
Regenerácia psychofyzických síl vo futbale, ale aj v ostatných športoch je neoddeliteľnou súčasťou tréningového procesu. Tréner musí mať v tréningovom pláne zaradenú plánovanú regeneračnú činnosť, venovať jej patričnú pozornosť a bezpodmienečne ju vyžadovať od svojich zverencov.
Regenerácia sa týka zdravého futbalistu (športovca) a jej zmyslom je urýchlenie zotavovacích procesov a plánovitá likvidácia únavy, ktorá vznikla na podklade akejkoľvek intenzívnej záťaže. Zároveň je potrebné si ujasniť aj definíciu rehabilitácie, ktorej zmyslom je urýchlenie a doplnenie liečby chorých, skrátenie doby ich rekonvalescencie po chorobe, alebo úraze a urýchlenie ich návratu do pracovného procesu.
V súčasnosti takmer na každom futbalovom štadióne sú vybudované regeneračné zariadenia, event. linky, vybavené prístrojmi vodoliečby a elektroliečby, saunou, miestnosťami pre športovú masáž a odpočivárňami. Pracujú tam vyškolení fyzioterapeuti a maséri. Je to pozitívny trend, pretože tak v prípravnom, ako aj v hlavnom období postupne rastie objem a intenzita tréningovej práce a regenerácia síl sa vykonáva každodenne. Podmienkou vrcholnej formy futbalistu je rovnováha a vyladenie telesnej a duševnej zložky organizmu. Regenerácia sa stáva trvalým procesom, prirodzenou súčasťou života športovca, delíme ju na dve základné zložky, na regeneráciu pasívnu a aktívnu.
1. Pasívna regenerácia rozumieme ňou činnosť organizmu v priebehu záťaže a tesne po záťaži, kedy sa vychýlená rovnováha všetkých fyziologických funkcií, vrátane vnútorného prostredia, vracia na úroveň východzích hodnôt. Jedná sa teda o prirodzenú vlastnosť, ktorá prebieha podľa daných zákonitostí bez nášho vonkajšieho zásahu.
2. Aktívna regenerácia ide o všetky vonkajšie zásady, metódy a procedúry, ktoré plánovito a cielene používame k urýchleniu celého zložitého pochodu pasívnej regenerácie. Hlavným účelom aktívnej regenerácie je urýchlenie zotavovacích procesov, čím sa nám sekundárne otvára možnosť zvýšeného tréningového úsilia a dosiahnutia kvalitnejších športových výsledkov.
Metódy a prostriedky regenerácie síl futbalistov sú veľmi pestré. Postavenie pohybového aparátu vo funkčnom celku športujúceho organizmu je prvoradé. Ak v tomto procese dominuje zákonitý vzťah organickej formy a funkcie, potom z toho pre regeneráciu síl vyplýva, že regenerácia pohybom (kompenzačné cvičenia, strečing) je i u futbalistov metódou najdôležitejšou. Z ďalších je potrebné uviesť využitie rôznych druhov masáží, vodných procedúr, saunovania, elektroproedúr, akupunktúry, akupresúry, svetelných procedúr, farmakologických prostriedkov a ďalších regeneračných postupov.
Športová masáž - je zdrojom podnetov, ktoré prichádzajú z povrchu tela do CNS a ovplyvňujú jeho činnosť. Podľa použitej metódy má účinky sedatívne, alebo stimulačné. Znižuje svalové napätie (myorelaxačný účinok), a preto sa používa pri likvidácii svalových a úponových bolestí, ktoré vznikajú na podklade zvýšeného svalového napätia.
Teplé a studené sprchy regenerácia za jednoduchých podmienok, vždy musia byť k dispozícii. Pôsobia relaxačne, alebo tonizačne.
Regeneračný bazén v jeho bočných stenách sú trvalo zabudované trysky, ktorými cirkuluje voda pod tlakom 300 kPa. Najvýraznejší je vplyv na svalový hypertonus, myospazmy, myogelózy a na cievny systém. Pozitívny je vplyv na celkovú únavu pri súčasnom pôsobení a potrebné časti tela, kde je výraznejšie manifestovaná miestna únava. Doba kúpeľa sa riadi požadovaným efektom a kolíše od 20 do 30 minút.
Šliapací kúpeľ dolných končatín "cievna gymnastika" pri poruchách prekrvenia DK, pri únave a bolestiach. V jednej vaničke je 10 ° a v druhej 40 °C teplá voda. Začíname vždy v studenej vode 15 sekúnd, potom v teplej vode 20 30 sekúnd. Striedame 6 10-krát.
Vírivé kúpele na horné a dolné končatiny voda v nich má teplotu 37 38 °C. Majú účinky tonizačné, regeneračné až sedatívne. Pri stavoch fyzického vyčerpania sú kontraindikované!
Subakválna masáž pôsobí na venózy a lymfatický obeh a na nervový systém. Má účinky relaxačné, ale aj dráždivo-tonizačné.
Perličkové vaňové kúpele povzbudivo pôsobia na cievy a nervové zakončenia v koži. Ďalej pri odstraňovaní únavy, vyčerpanosti, nespavosti a psychoneurotických prejavoch.
Sauna prináša úľavu pri ponámahových bolestiach vo svaloch a kĺboch, prehlbuje spánok, podporuje psychorelaxáciu, zlepšuje chuť do jedla a náladu. Je nutné rešpektovať kontraindikácie saunovania!
Elektroprocedúry všetky majú svoje prísne indikácie a kontraindikácie, ktoré môže špecifikovať len odborne školený zdravotnícky personál. Naviac tu vystupuje stále nebezpečenstvo poškodenia zdravia pri nesprávnej aplikácii. Potom ide o priestupok proti zákonu vo zmysle neúmyselného poškodenia zdravia. Táto skutočnosť výrazne obmedzuje ich praktické využitie v podmienkach ošetrovne štadióna!
Akupunktúra, elektropunktúra a akupresúra uvoľňuje bolesti a vnútorné tlaky priamou stimuláciou špecifikovaných bodov pod povrchom pokožky. Ide o jednoduché použitie, prirodzené, bezpečné a bez vedľajších účinkov.
Svetelné procedúry sú často podceňované, hoci ich blahodárne účinky sú známe už veľmi dávno. Využívajú sa infračervené a ultrafialové žiarenie, viditeľné svetlo, slnenie a pod.
Farmakologické prostriedky - individuálne indikované najmä vitamíny, myorelaxancia, prípadne fytoterapia.
Záverom chcem podotknúť, že v týchto riadkoch som uviedol iba niekoľko návodov, odporúčaní či vysvetlení. V žiadnom prípade som nemohol obsiahnuť všetky možnosti použiteľné metodiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.