existencia tzv.nomádskych domácností a nebadaný vstup ľudstva do matuzalemskej spoločnosti.
Podľa názoru rakúskych sociológov by si ešte pred 100 rokmi nikto nebol pomyslel, že vo vyspelých krajinách bude viac vzdelaných žien ako mužov. "Vtedy bol vzdelávací proces prakticky čisto mužskou záležitosťou, dnes sú ženy napríklad v Rakúsku v priemere vzdelanejšie ako mužská časť obyvateľstva," povedal v rozhovore pre denník Die Presse viedenský sociológ Matthias Horx.
Súčasnú spoločnosť charakterizuje aj nárast počtu tzv.nomádskych domácností. Domácnosť takého typu vyjadruje výstižne motto: jeden pár, dve životné centrá a dve domácnosti. Podľa odborníkov ide dokonca o budúci európsky životný model. Horx tvrdí, že už o pár rokov budú ženy upratovať a variť doma oveľa menej ako dnes. Do týchto činností sa však nebudú hrnúť ani muži.
Moderná domácnosť si bude doma pripravovať len asi 30 percent jedál, väčšinou sa bude stravovať v pohostinských zariadeniach. Odborníci však varujú pred príliš častou návštevou stánkov s rýchlym občerstvením. Strava z týchto zariadení je vysoko kalorická a už dnes sa podpisuje pod enormný nárast nadváhy a tučnoty u mladej generácie, ktorá zvykne jedávať "za pochodu".
Sociológovia taktiež tvrdia, že ľudstvo ide v ústrety matuzalemskej spoločnosti. Koncom toho storočia sa budú Európanky bežne dožívať 93-95 rokov. Táto skutočnosť spôsobí vytvorenie novej životnej etapy vo veku od 50 do 75 rokov. Ľudia sa budú musieť naučiť žiť aktívnejšie a cieľavedomejšie - teda aj zdravšie, uzatvára rakúsky denník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.