Nádej na podnet občianskeho združenia s celoštátnou pôsobnosťou Profesionálne ženy. Združenie, spolu s organizáciou Fórum žien 2000 pre vyššie zastúpenie žien v politike a verejnom živote, prezentovalo myšlienku založiť národnú Platformu a z nej potom regionálne. K obom spomínaným subjektom sa dnes hlási 50 mimovládnych organizácií. Prvé prešovské stretnutie malo byť preto zakladajúcim.
"V diskusii rezonovali najmä otázky prínosu žien v politike, posilnenia presvedčenia žien o ich vstupe do politiky, ale aj politických strán, aby kandidovali aj ženy do zvoliteľných pozícií. Hovorilo sa tiež o tom, aby sa vytvorila taká atmosféra, aby voliči nemali zábrany voliť ženské kandidátky. Debata bola aj o tom, aby ženy využili svoje právo ísť voliť," povedala nám Ľ. Tomášová po prvom stretnutí.
Čestným hosťom podujatia bola Lissete Dekker z Inštitútu pre verejné otázky a politiku v Holandsku. Napokon, ďalšie aktivity a odborné semináre sa budú realizovať v spolupráci s holandskými partnermi v rámci programu MATRA. "Pani Dekker hovorila o svojich skúsenostiach z Holandska, kde je 37-percentné zastúpenie žien v parlamente, na rozdiel od nášho, kde ide o 14 percent. Netajila, že im trvalo viac ako desať rokov, pokiaľ sa dopracovali na túto pozíciu. Išlo im o to, aby aj zloženie parlamentu odrážalo skutočné zloženie obyvateľstva, z ktorého polovicu tvoria ženy. Zdôrazňovala, že neprišla vnucovať ich postupy realizácie, ale ponúknuť námety," sprostredkovala nám informácie o zatiaľ uzavretom stretnutí len pre pozvaných hostí. Argumentovala tiež tým, že ženy majú konkrétnejšie postoje k problémom života, sú bližšie k ľuďom, ako muži. Tí často nevnímajú životné situácie tak citlivo. Účastníčky spomedzi poslankýň, starostiek a aktivistiek mimovládnych organizácii zase hovorili o svojich skúsenostiach z práce vo verejnom a politickom živte. Medzi účastníkmi boli len dvaja muži, prednosta Okresného úradu v Prešove Milan Benč (SDĽ) a kandidát na primátora Stanislav Kahanec (KDH), ktorí zastupovali svoje politické strany. Ako nám prezradila Ľ. Tomášová, príjemne ich to prekvapilo, hoci sa zdráhali zapojiť do diskusie. "Prednosta Benč tvrdil, že by aj chceli zaradiť ženy na kandidátky, ale tie nemajú záujem."
Na našu otázku, aké budú nasledujúce aktivity nám Ľ. Tomášová povedala, že budú pokračovať v navrhnutom programe MATRA cez školenia, ktoré budú mať predovšetkým aktivizačný charakter. Opýtali sme sa tiež, či bol na zakladajúcom stretnutí navrhnutý aj koordinátor Platformy pre šarišský región. "Zatiaľ to budem koordinovať ako kontaktná osoba. Do budúcnosti plánujem založiť samostatné občianske združenie s právnou subjektivitou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.