úradu práce vo Svidníku Vladimír Halaj na prezentácii projektu Romor v piatok uviedol, že podieľanie sa na spolufinancovaní miezd pre 20 osôb počas roka vyjde úrad na 2,3 milióna korún, ale za ten istý čas vyplatia podporu v nezamestnanosti pre nich vo výške 3 milióny korún.
Nielen túto myšlienku sledoval vypracovaním projektu Romor - teda Rómovia Rómom - generálny riaditeľ SVIK, s. r. o. Svidník Ladislav Koudelka. V okrese Svidník žije početná rómska komunita. Okrem toho, že tento región je postihnutý vysokou mierou nezamestnanosti, práve Rómovia sú skoro na sto percent bez práce. Vyrastá ich generácia, ktorá už ani nevie, čo je to byť zamestnaným. Okres Svidník je známy silným odevným priemyslom - čo teda bráni vytvoriť špeciálne pracovisko pre rómske ženy, kde by spočiatku šili odev pre Rómov a po nadobudnutí zručnosti by ich výrobky smerovali do celej siete trhu na Slovensku? Myšlienka zapojiť najmladšiu rómsku generáciu do riešenia svojich problémov, aby sa vedeli postarať sami o seba a neboli odkázaní na podporu štátu a iných je prvoradým zámerom projektu Romor.
L. Koudelka našiel podporu na Okresnom úrade vo Svidníku, ktorý tento projekt zaradil do programu vládnej pomoci okresom postihnutým vysokou mierou nezamestnanosti, na Obecnom úrade v Ladomírovej, ktorý poskytol nevyužitý priestor vo svojej kultúrno - správnej budove, Strednom odbornom učilišti odevnom (SOUO), ktoré realizuje rekvalifikačné kurzy pre Rómov. OÚP vo Svidníku zabezpečuje ich po finančnej stránke a Regionálna rozvojová agentúra drží nad projektom odborný patronát. Materiálne zabezpečenie projektu v podobe využitia zvyškových odpadov textilu a repasovaných strojov pre dielňu podporila aj Asociácia textilných výrobcov Slovenska. Na počudovanie projekt na podporu zamestnanosti Rómov spočiatku nenašiel podporu u najpovolanejšieho - vládnej splnomocnenkyne pre rómsku komunitu. Ľady sa pohli len nedávno a možno predsa len podporí projekt, ktorý nemá obdobu na celom Slovensku.
Realizátori projektu sú odhodlaní ho dotiahnuť do zdarného konca. "Pre 2,5 milióna korún nemôže stroskotať projekt, ktorý má nie teoretický, ale praktický význam," podotkol L. Koudelka. Pri spúšťaní projektu sa stretli s mimoriadnym záujmom u Rómiek. "Každý deň mám pred dverami päť - desať Rómiek, či nemám pre nich prácu," poznamenal starosta Ladomírovej Ladislav Bojčík. Tá v chránenej dielni bude realitou v máji. Priestor na dielne je už zrekonštruovaný a je treba len zaviesť elektroinštaláciu a osadiť stroje. V SOUO vo Svidníku plnou parou prebieha rekvalifikačný kurz 20 Rómiek, ktoré nájdu prácu šičky vďaka projektu Romor v Ladomirovej. Riaditeľ SOUO Vladimír Šandala sa o pracovnom nasadení rekvalifikantiek vyjadril: "Výsledky hovoria, že rekvalifikanti majú záujem o prácu v tejto profesii. Za šesť týždňov vymeškali len 9 percent z celkového množstva dní rekvalifikačného kurzu." O dobrých výsledkoch veľavravne hovorí aj výstava prác rekvalifikantiek, ktoré okrem základných technologických návykov zvládli navyše aj zložitejšie prvky.
"Myslím si, že práca nie je až taká náročná. Dosť ťažký bol prvý deň, lebo som nikdy nešila, ale dalo sa to zvládnuť," povedala nám rekvalifikantka Aneta Cinová zo Svidníka a dodala: "Chcela som pracovať. Doma mám už veľké deti a nudila som sa. Tá práca ma baví."
Spočiatku výsledky práce Rómiek v chránenej dielni v Ladomirovej budú smerovať pre Rómov a detské domovy. Ak sa kvalitou práce presadia aj na ostatnom trhu, potom ich dielňa bude mať perspektívu už len z dôvodu, že zbytkovým materiálom pomôžu textilné podniky z celého Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.