šesťdesiateho výročia prvého odchodu transportu slobodných židovských dievčat zo železničnej stanice v Poprade do koncentračných táborov.
Okolie bývalého židovského chrámu strážilo niekoľko policajných hliadok. Situáciu monitorovala i štátna polícia. Tá niekoľko osôb prechádzajúcich okolo legitimovala. Prísne opatrenia si vyžiadal minuloročný výbuch delobuchu v blízkosti areálu.
Synagóga slúžila začiatkom jari 1942 ako zberný objekt pre tisícku židovských dievčat z celého východného Slovenska. Do synagógy prichádzali postupne. Prvý vlak so živým nákladom odišiel z popradskej železničnej stanice 25. marca. Vlaky smerovali do koncentračných táborov v Nemecku. Späť na Slovensko sa vrátil iba zlomok dievčat.
Temné obdobie si prišlo do Popradu pripomenúť niekoľko významných osobností. Okrem zástupcov mesta sa pri pomníku na obete holokaustu mihli aj tie, ktoré genocídu prežili. Poprad navštívila i Edita Grosmanová, manželka spisovateľa Ladislava Grosmanna, autora populárnej hry Obchod na Korze. Tradičným hosťom bol aj riaditeľ múzea židovskej kultúry z Bratislavy Pavol Mešťan. Primátor Popradu, Štefan Kubík vyslovil verejné ospravedlnenie všetkým obetiam koncentračných hrôz.
Akcia pokračovala otvorením výstavy malieb Imra Weinera Kráľa v Tatranskej galérii. Popoludní bola odhalená pamätná tabuľa na priečelí železničnej stanice v Poprade. Prítomní na pamiatku tragicky zosnulých zapálil pod odhalenou tabuľou sviečky.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.