priemernou hmotnosťou 12 kilogramov.
"Na družstve ostali len tie, ktoré nedosahovali požadovanú hmotnosť. Beztak ich potrebujeme na reprodukciu. Na export do Francúzska však ešte pôjdu výkrmové barany," povedal nám predseda družstva Miloslav Gál.
Tohtoročný počet jahniat bol podľa neho o niekoľko kusov vyšší, než vlani. Vtedy vyviezli okolo 350 jahniat. Súčasná priemerná cena za kilogram je približne 99 korún. Za celkovo 4644 kíl by družstvo malo obdržať vyše 400-tisíc korún. Získaný obnos využijú poľnohospodári prevažne na prevádzkové účely.
Z PD v Rejdovej v Rožňavskom okrese vyviezli v sobotu 241 jahniat s priemernou hmotnosťou 11,5 kilogramu. Družstvo by tak malo získať 289-tisíc korún.
Predaj jahniat do zahraničia je jedným z lukratívnych spôsobov získania peňazí. "Na Slovensku nemáme financie na to, by sme konzumovali jahňacinu. Kilo stojí približne 400 korún," hovorí J. Krišťák. V hospodárskom dvore ostalo približne 140 jahniat, z toho 85 na šľachtiteľský chov a 25 na chov plemenných baranov. Ostávajúce zvieratá dochovajú na 40-kilogramovú hmotnosť.
V rejdovskom družstve začali vlani s chovom plemenných baranov. Podľa predsedu Jána Krišťáka je to výhodnejšie hlavne z cenového hľadiska. Za kus 60 až 80-kilového barana inkasujú podľa kvality 11 až 15-tisíc korún. Barany putujú ma trh, alebo do ďalších chovov. J. Krišťák však zastáva názor, že ak budú odborníci vyžadovať také prísne podmienky na výrobu ovčieho syra ako v súčasnosti, dopyt po ňom klesne. "Dnes je problém zohnať človeka, ktorý bude dojiť ručne. Družstvá prechádzajú na strojové dojenie. Syr je kvalitnejší a spĺňa všetky hygienické normy." J. Krišťák preto uvažuje o tom, že v budúcnosti zmení technológiu výroby syra aj na rejdovskom družstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.