Tuberkulóza (TBC) patrí k najstarším infekčným ochoreniam, čo dokumentuje aj nález TBC chrbtice na kostre z obdobia 8-tisíc rokov pred naším
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
letopočtom. Výskyt sa zvyšoval v období epidémií moru, cholery, kiahní, vojen a hladomoru. Zomierali na ňu chudobní i bohatí, vymierali celé rodiny.
Keďže nebola známa príčina, nebola žiadna prevencia ani liečba. 24. marca 1882 predniesol svoj referát zakladateľ modernej bakteriológie a nositeľ Nobelovej ceny Dr. Robert Koch, v ktorom odhalil pôvodcu tohto ochorenia a dal nový smer vo vývoji liečby TBC.
Pri storočnici tohto počinu bol tento deň vyhlásený za Svetový deň boja proti tuberkulóze. Ochorenie spôsobujú baktérie Kochov bacil, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás vo vzduchu, prachu, na predmetoch, v minulosti i v mlieku kráv chorých na tuberkulózu. Pokiaľ sa pridružia vhodné podmienky masívna infekcia, oslabený organizmus stresom, podvýživou, iným ochorením, začne sa v napadnutom tkanive množiť a tým vyvoláva zvláštny takzvaný špecifický zápal. Ten sa môže vyhojiť rôznymi jazvami, do ktorých sa časom ukladá vápnik. Ale tento zápal môže narušiť funkciu orgánu, vytvárať rozsiahle dutiny (kaverny). Môže sa nahlodať cieva, čo vedie k vykašliavaniu krvi, až ťažkej komplikácii vykrvácaniu. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v pľúcach, ale môže napadnúť aj obličky, kosti, miazgové uzliny, pohlavné orgány, kožu. Vysoko rizikoví sú väčšinou sociálne slabé skupiny ľudí pre zlú výživu, zníženú obranyschopnosť alkoholici, psychiatrickí chorí, diabetici, vredári, chorí na nádorové ochorenia, HIV pozitívni, ale aj deti a ich starí rodičia, u ktorých pod rôznym vplyvom môže dôjsť k otvoreniu starých jaziev a aktivácii ochorenia. Zvláštnou skupinou sú utečenci z krajín, kde je vysoký výskyt tuberkulózy Ázia, India, Afrika.
Nezriedka sa stane, že aj podnikateľ s nesprávnym denným režimom, stravovaním prežíva veľa stresov a má oslabenú odolnosť, môže ochorieť na TBC. Tuberkulóza je práve preto zákerné ochorenie, že sa prejavuje všeobecnými príznakmi únavou, slabosťou, zvýšenými teplotami, chudnutím, chorý často ani nekašle, alebo je fajčiar a kašeľ považuje za fajčiarsky. Pri včasnom zachytení ochorenia je jeho liečba síce dlho trvajúca 6-12 mesiacov, ale väčšinou úspešná. Chorý prestáva byť infekčným pre okolie a vyzdravie. Nasledujúce roky sa pravidelne kontroluje. Veľkým celosvetovým problémom začína byť mutirezistentná tuberkulóza. Vzniká nesprávnou liečbou z rôznych príčin. Baktérie sa stávajú odolné na bežne dostupné lieky. Liečba tuberkulózy stojí 50 korún denne. Pri multirezistentnom kmeni 1 500-2 000 korún denne.