Medzibdrožia, Sečoviec a Michaloviec.
Vo štvrtok ste sa v Kráľovskom Chlmci stretli so zástupcami samospráv Medzibodrožia. Ide o región, ktorý je vo všeobecnosti vnímaný ako zaostalý, ale vláda akoby naň zabúdala. Ponúkli ste Medzibodrožanom nejaké možnosti na riešenie ich kritického stavu?
- Na vrchole hory problémov tu panuje vysoká nezamestnanosť, zlá sociálna situácia obyvateľstva a skepsa v súvislosti s možnými riešeniami. Najschodnejšia cesta vedie cez podporu malých a stredných podnikateľov, ktorí sa na rokovaní tiež zúčastnili. Keďže som túto návštevu absolvoval s veľvyslancom USA na Slovensku Ronaldom Weiserom, dostali sme sa aj ku konkrétnym projektom. So zástupcami regiónu sme dohodli zorganizovanie veľkého pracovného seminára pre zahraničných investorov. V každom prípade budeme dbať na to, aby hostia mali možnosť spoznať aj tento región a nie len okolie Bratislavy. S pomocou grantu z Rozvojového programu OSN vo výške 100-tisíc dolárov majú zástupcovia Medzibodrožia pripraviť analýzu skutkového stavu problémov a perspektívnych možností využitia tunajšieho potenciálu. Technickú a odbornú pomoc pri jej kreovaní im poskytnú experti EÚ. Je potrebné, aby bola naozaj pravdivá nielen pokiaľ ide o pozitíva, ale aj negatíva.
V piatok ste absolvovali aj krátku prehliadku stavby rómskej trojškoly v Sečovciach. Je to jeden z konkrétnych projektov, ktoré sú v súčasnosti rozpracované. Ako to však vyzerá celkovo s riešením rómskej problematiky, ktorá je mimoriadne širokospektrálna a je špecificky viazaná práve na východ Slovenska? Správa Európskej komisie bola v tomto smere mimoriadne kritická...
- Nie som spokojný s tým, čo sa nám podarilo dosiahnuť. Od roku 1998 sme finančnú pomoc na riešenie rómskej otázky orientovali tak, aby sme zbytočne nemrhali peniazmi daňových poplatníkov a gro sme sa snažili získať zo zdrojov Európskej únie a Svetovej banky pre rozvoj. Za úspechy považujem rozpracovanie projektov výstavby infraštruktúry, ktorú realizujú v tridsiatich vybraných rómskych osadách a budovania bytov s odlišným štandardom, na ktoré prispieva ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Tu sa predpokladá participácia zainteresovaných samospráv do výšky 20 percent nákladov, pretože nepovažujem za správne a motivujúce, aby dostali všetko zadarmo. Spletité klbko rómskej problematiky treba začať rozmotávať aj cez zabezpečenie vzdelávania mladej generácie v kontexte populačnej explózie tohto etnika. Takéhoto charakteru je aj projekt výstavby sečovskej trojškoly, ktorý možno označiť ako pilotný a poslúži ako príklad pre ostatné samosprávy. Musíme sa orientovať aj na zvyšovanie životnej úrovne tejto minority, čo sa pozitívne odrazí i smerom k majorite, hoci tá zmysel tohto trendu zatiaľ nechápe. Čaká nás však dlhá cesta...
Región Zemplína nemá len ekonomické problémy, keďže ide aj o národnostne zmiešané územie. Jeho obyvateľov sa bytostne dotýka kontroverzný krajanský zákon, ku ktorému vláda zaujala negatívne stanovisko. Aký je váš postoj k nemu z pozície ochrancu menšín a súčasne predstaviteľa SMK?
- Priznávam, že sú v ňom aj problémové časti, ale verím, že všetko sa dá vyriešiť. Vyhlásenia, silne zaváňajúce populizmom a snahou vytĺcť z toho politický kapitál, považujem za nešťastné riešenie, ktoré v radoch majority i minority zbytočne vyvoláva emócie. Veci sa časom dajú do poriadku - ako model možno použiť rumunskú verziu prijatia zákona. V čase, keď sa v Maďarsku aj na Slovensku pripravujú voľby, nemožno očakávať serióznejšie návrhy.
Ste aj podpredsedom vlády pre ľudské práva. Ako vnímate zvolenie prvého ombudsmana v dejinách samostatného Slovenska a okolnosti, ktoré ho sprevádzali?
- Považujem za dobré, že bol zvolený, hoci so samotnou osobou Pavla Kandráča nemôžem byť celkom spokojný. Po odbornej stránke výhrady nemám, ale som dosť skeptický k jeho nezávislosti. Hoci ju verejne deklaruje, je známe, že pochádza z radov politického subjektu, ktorý nemal veľmi blízko k rešpektovaniu ľudských práv. Budem rád, ak sa moje obavy nepotvrdia. Pokiaľ ide o postoj niektorých koaličných poslancov pri tajnom hlasovaní, nemám čo dodať. Vietor podľa mňa vanie hlavne zo strany SDĽ a KDH a vnímam to ako vyrovnávanie účtov v rámci koalície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.