Spoločenský dom, ktorý Gelničania začali stavať ešte v socializme, dnes ponúka mesto na predaj
Gelnica Volení predstavitelia mesta a poslanci sa na svojom poslednom stretnutí dohodli, že rozostavený Spoločenský dom v Gelnici ponúknu v blízkej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
budúcnosti na predaj. "Vzhľadom na to, že v osemdesiatych rokoch chýbal v Gelnici objekt spĺňajúci potreby mesta v oblasti spoločenského a kultúrneho života, vtedajšie vedenie mesta začalo prípravu stavby spoločenského domu," vrátil sa do minulosti gelnický prednosta Jozef Humeňanský.
Následne v roku 1986 sa začala samotná realizácia stavby, a to v rámci akcii Z. Zmena spoločenského systému v našej krajine však priniesla okrem iného aj "revolúciu" v ekonomike a tiež vo financovaní stavieb tohto druhu. "Od tejto doby je preto stavba zakonzervovaná v rozostavanom stave. Do nádejného spoločenského domu sa preinvestovalo viac ako osem miliónov korún," hovorí J. Humeňanský.
Mesto sa samozrejme neuspokojilo s viacročným pretrvávajúcim stavom, ktorý sa niesol v znamení chátrania objektu. V nedávnej minulosti, skôr než dospelo k návrhu na predaj, prehodnotilo reálne možnosti, smerujúce k dokončeniu stavby. "Prehodnotili sme spracovanie projektovej dokumentácie a aktualizovali sme aj potrebné investičné náklady v rámci súčasných cien. Pre ukončenie stavby v plánovanom rozsahu podľa spracovanej projektovej dokumentácie je potrebné finančné krytie vo výške 55 miliónov korún. Mesto však v rámci rozpočtu nedisponuje týmito peniazmi. Neúspechom bolo sprevádzané aj podávanie žiadosti o poskytnutie dotácií," stojí v správe, ktorú vypracovalo oddelenie výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade v Gelnici.
Kým poslanci spolu s vedením mesta dospeli ku konečnému verdiktu, rozhodovali sa medzi dvoma variantmi. Jeden z nich bol spomínaný predaj, druhá možnosť bola ponechať objekt vo vlastníctve mesta a následne v rámci finančných možností začať s opravou. "Za dva roky nám statik môže povedať, že objekt nie je bezpečný. Vzhľadom na to, že stavba sa nachádza na sídlisku a chodia tam rôzne osoby, medzi nimi aj deti, horí tu riziko úrazu," povedal J. Humeňanský. Ako ďalej dodal, v prípade, ak by sa mesto rozhodlo investovať do tohto objektu peniaze s cieľom sprístupniť ho na dané účely obyvateľom mesta, potrebovalo by iba na počiatočné práce minimálne desať miliónov korún. Vedenie mesta sa preto jednoznačne priklonilo k predaju budovy v rámci verejnej súťaže. V prípade stagnujúceho predaja, mesto bude musieť pristúpiť aspoň k zastrešeniu objektu, čo by stálo približne pol milióna korún.
V súčasnosti mesto pristúpilo aspoň, a to v rámci dostupných vlastných zdrojov, k uzavretiu stavby. To konkrétne spočíva v uložení nepoužitého stavebného materiálu, oplotení staveniska a vyčisteniu okolitého priestranstva.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.