premiér mal byť podľa renomovaného ekonomického časopisu objektom podplácania firmy Mewes, ktorá zabezpečovala zákazky pre obrovský medzinárodný koncern ABB.
Pôvodne švajčiarsko-nemecký škandál spočíval v nečistých spôsoboch získavania zákazníkov. Firmy koncernu ABB, ktoré sa orientovali na odpadové hospodárstvo, vraj prostredníctvom nastrčených firiem podplácali tamojších manažérov, politikov aj politické strany.
Keď sa začal škandál vyšetrovať, niektorí z podplatených sa priznali a polícii sa podarilo vypracovať rozsiahly záznam. Magazín Cash si v ňom všimol aj pasáže o Vladimírovi Mečiarovi. "Švajčiarska firma Mewes AG vyvinula zvláštne techniky zaobstarávania zákaziek v Kazachstane, Uzbekistane, Bulharsku, Česku a aj na Slovensku. ABB viedla oficiálne rokovania s ´pánom M.´, ako označili vo firemných dokumentoch bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. V aktoch firmy Mewes AG sa písalo o ´spracúvaní a pozorovaní pána M.´, v praxi išlo o osobné a neoficiálne kontakty s cieľom získať jeho súhlas a podporu pre ponuku ABB," píše Cash.
V záznamoch firmy sa úplatky viedli ako "honoráre za poradenstvo" a podplácanie sa nazývalo "umelým dýchaním". Úplatky sa odovzdávali buď priamo v hotovosti (napríklad správny radca Mewes Klaus Hery sa občas stretával s partnermi na zürišskom letisku), alebo cez kontá vo Švajčiarsku či na Cypre. Desať percent ostávalo vo švajčiarskej spoločnosti ako provízia.
Na Slovensku má zastúpenie prostredníctvom viacerých dcérskych firiem. Európsky šéf ABB Eberhard von Koerberger tlmočil Mečiarovi počas návštevy v Bratislave v roku 1996 záujem svojej spoločnosti vstúpiť do slovenského zbrojárskeho priemyslu.
Približne pred dvomi rokmi mal koncern záujem prevádzkovať vodné dielo Gabčíkovo a zaujímal sa aj o transformáciu slovenskej energetiky. K jeho najväčším zákazníkom patrili štátne energetické závody, Slovenské elektrárne a Slovenský plynárenský priemysel.
Pracovníčka marketingového oddelenia ABB Slovensko Janka Majerská poprela styky s fiktívnou firmou Mewes a s Vladimírom Mečiarom. "Nikdy sme s firmou Mewes ani s Mečiarom nespolupracovali. ABB Slovensko sa to určite netýka," povedala.
Významu aktivít ABB na Slovensku zodpovedá aj výška objednávok, ktorá mala v roku 1998 dosiahnuť 1,5 miliardy korún. Vlani vytvorili spoločnosti koncernu ABB (predovšetkým ABB Elektro a ABB Komponenty) zisk EBIT približne 75 miliónov korún. Spoločnosti ABB u nás zamestnávajú asi 180 ľudí.
Nemecké firmy ABB patria do švédsko-švajčiarskeho koncernu ABB (Asea Brown Boveri), ktorý zamestnáva viac ako 200-tisíc ľudí a orientuje sa najmä na systémy na prenos a distribúciu elektrickej energie. Vyrába aj automatizačné systémy a zariadenia pre petrochémiu.
Koncern ABB patrí podľa nemeckej tlače medzi firmy podozrivé z podplácania pri ekologických stavbách. Škandál dostal v tomto roku v Nemecku politický rozmer v súvislosti s vyšetrovaním tajných darov pre pobočku vládnych sociálnych demokratov (SPD) v Kolíne nad Rýnom. Funkcionári SPD sa dostali do podozrenia, že za tajné subvencie pre stranu presadili výstavbu novej spaľovne odpadov v Kolíne.
Autor: jj, zv, čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.