odvrátila hrozbu jadrového výbuchu.
Veliteľ ruského vojenského námorníctva Vladimir Kurojedov v Petrohrade vyhlásil, že kapitán a posádka ponorky svojím hrdinstvom zachránili stovky tisíc obyvateľov severozápadu Ruska a Škandinávie. "Cenou vlastného života veliteľ a posádka (ponorky Kursk) zachránili stovky tisíc (ľudských) životov, keď odvrátili možnosť výbuchu jadrového reaktora," povedal Kurojedov.
Dôraz veliteľa ruského vojenského námorníctva na kroky posádky ponorky čiastočne odporuje doterajším výrokom ruského generálneho prokurátora Vladimira Ustinova, ktorý tvrdil, že reaktor sa na ponorke po prvom výbuchu torpéda odstavil automaticky a posádka ponorky regulačné tyče v reaktoroch zaistila mechanicky proti vysunutiu až dodatočne.
Ruské médiá s odvolaním sa na nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu informovali, že vyšetrovatelia a experti už vylúčili možnosť, že explóziu prvého torpéda, po ktorej sa o dve minúty neskôr vzňali ďalšie torpéda, spôsobila zrážka ponorky Kursk s inou loďou alebo ponorkou.
Experti už dávnejšie označili verziu o náraze ponorky Kursk na starú vodnú mínu za teoretickú a nepravdepodobnú. Definitívne odmietnutie verzie o zrážke ponorky Kursk s iným plavidlom by preto mohlo znamenať príklon znalcov k verzii o vnútornej poruche konštrukčne zastaraného a nebezpečného torpéda.
V súvislosti s pozdĺžnou priehlbinou na trupe ponorky, ktorú niektorí predstavitelia ruského námorníctva pokladali za možný dôkaz zrážky s inou ponorkou alebo plavidlom, ruskí experti dospeli k záveru, že ide o dôsledok prudkej zmeny teplôt a tlaku pri explóziách torpéd.
"Dnes už pre nás nie je tajomstvom, čo sa na palube
ponorky odohralo," uviedol ešte 18. februára šéf ruských prokurátorov Vladimir Ustinov, ale jednoznačnú príčinu verejne nepomenoval.
Verziu o chybnom torpéde Ustinov a ruské námorníctvo podporili len nepriamo. Velenie ruských námorných síl vo februári informovalo, že typ torpéd z ponorky Kursk - ktorých konštrukcia sa nemenila od roku 1957 - nariadilo stiahnuť z výzbroje. Armády NATO sa nespoľahlivého torpéda, ktorého motor používa na oxidáciu paliva peroxid vodíka, zriekli už pred desiatkami rokov po nehode na britskej ponorke v roku 1955.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.