zákona. Návrh, ktorý dnes v Bruseli prvýkrát prerokuje zahraničný výbor EP, vyjadruje tiež poľutovanie nad tým, že tento zákon viedol k zhoršeniu maďarsko
Návrh rezolúcie o stave prístupových rokovaní pozostáva zo všeobecného úvodu pripraveného predsedom zahraničného výboru Elmarom Brokom a jednotlivých častí pre každú kandidátsku krajinu, ktoré napísali parlamentní spravodajcovia, v prípade SR holandský socialista Jan Marinus Wiersma.
Ten v slovenskej časti vyslovuje poľutovanie, že zavedenie maďarského krajanského zákona viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi SR a Maďarskom. Vyjadruje tiež znepokojenie, že nedostatok konzultácií vytvoril atmosféru, ktorá nie je nápomocná k nájdeniu kompromisu. EP je podľa návrhu "presvedčený, že neexistuje žiadne jednostranné riešenie tejto otázky a že Maďari žijúci na Slovensku sú v prvom rade slovenskí občania".
V maďarskej časti rezolúcie, ktorej autorom je portugalský europoslanec Luís Queiró, vyzýva návrh Maďarsko a Slovensko, aby našli "vzájomne uspokojivé riešenie tejto otázky, ktoré je nevyhnutné pre podporenie dobrých susedských vzťahov a stability v regióne ako celku".
Spornému zákonu je venovaný len jeden odsek v slovenskej a jeden v maďarskej časti návrhu rezolúcie. Nebývalý dôraz kladie však dokument na Benešove dekréty, avšak len v českej časti, ktorej autorom je Nemec Jürgen Schröder. Benešovým dekrétom venoval z 13 českých odsekov až päť.
Schröder navrhuje okrem iného oceniť, že česká vláda plní dobrovoľný záväzok skúmať, do akej miery sú dekréty súčasťou českého právneho systému. Ak sa zistí, že česká legislatíva obsahuje diskriminačné prvky, má ich ČR podľa návrhu odstrániť najneskôr do dátumu vstupu do EÚ.
Európsky parlament v návrhu rezolúcie o rozšírení vyjadruje nádej, že výsledok septembrových parlamentných volieb na Slovensku umožní rýchle vytvorenie novej vlády, ktorá bude schopná spolupracovať s EÚ rovnako pozitívne ako súčasná vláda. Návrh, ktorý v pondelok v Bruseli prvýkrát prerokuje zahraničný výbor EP, povzbudzuje všetky politické strany v SR, aby podporovali vládu v snahe zachovať dosiahnutú dynamiku, aby nedošlo k spomaleniu práce kvôli tomu, že sa už začala predvolebná kampaň.
V tejto súvislosti návrh vyjadruje poľutovanie, že "niektoré opozičné strany" naďalej bojkotujú parlamentné pozície, vrátane predsedníckych kresiel vo výboroch, ktoré im boli pridelené.
EP v návrhu víta odhodlanie i konkrétne kroky vlády v boji proti korupcii, privítal by však správu o konkrétnych výsledkoch antikorupčných programov. Rovnako víta prijaté kroky v snahe zlepšiť postavenie Rómov a aj v tejto oblasti si želá na konci tohto roka správu o konkrétnych výsledkoch.
V ekonomickej oblasti vyzýva dokument vládu, aby pokračovala v prísnej rozpočtovej politike s cieľom udržať kontrolu nad deficitom bežného účtu. Vláda tiež musí prijať opatrenia na zlepšenie mobility pracovných síl s cieľom znížiť nezamestnanosť a zmierniť regionálne rozdiely v miere nezamestnanosti.
Návrh rezolúcie víta pokrok SR v celom rade oblastí preberania legislatívy EÚ, vyzýva však vládu a parlament, aby pridali napríklad v oblasti poľnohospodárstva a spravodlivosti a vnútra. Text tiež zdôrazňuje potrebu ďalšieho úsilia pri posilňovaní administratívnych kapacít na uplatňovanie zákonov v praxi, najmä v oblasti hospodárskej súťaže, práva spoločností, dopravy, životného prostredia, finančnej kontroly.
Pred ukončením prístupových rozhovorov s EÚ by sa malo uskutočniť nezávislé posúdenie pokroku v budovaní administratívnych kapacít, navrhuje text.
Návrh rezolúcie dnes prvýkrát prerokuje zahraničný výbor EP. Po zapracovaní pozmeňovacích návrhov a schválení vo výbore bude dokument v júni predložený na odsúhlasenie plenárnemu zasadaniu EP v Štrasburgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.