archeológovia egyptskú múmiu starú šesťtisíc rokov, ktorej tiež zistili zhubný nádor. Práve piatkový Deň narcisov bol venovaný boju proti rakovine. Organizovala ho už niekoľko rokov Liga proti rakovine.
Rakovina je neobmedzené a nekontrolovateľné množenie buniek, ktoré sa vymanili zo zákonitosti kontrolných systémov a mechanizmov organizmu.
Ľudské telo sa skladá asi z 200 rozdielnych typov buniek, orgánovo a funkčne špecifických, preto existuje aj okolo 200 rôznych typov zhubných nádorov, ktoré sa bežne označujú ako rakovina.
Rôzne druhy rakoviny sa správajú odlišne. Niektoré rastú pomaly aj niekoľko rokov, iné sa vyznačujú rýchlym rastom, sú biologicky veľmi agresívne, a preto sa často diagnostikujú až v pokročilých štádiách choroby.
Rakovina nie je dedičná. V niektorých rodinách však možno pozorovať zvýšenú predispozíciu na určité zmeny v génových štruktúrach normálnych buniek.
Na Slovensku má výskyt rakoviny ešte stále stúpajúcu tendenciu. V porovnaní s inými krajinami sveta je enormne vyoká, najmä pri rakovine pľúc, hrubého čreva a konečníka. Alarmujúca je najmä rakovina pľúc u žien. "Za posledných päťdesiat rokov sa na Slovensku 600-násobne zvýšil počet rakoviny pľúc u žien," informovala nás predsedníčka pobočky Liga proti rakovine Doc. MUDr. Mária Wagnerová, CSc.
Ako však dodala, touto onokologickou chorobou trpí ešte stále viac mužov ako žien. "Ročný nárast pľúcnej rakoviny u mužov je jedno percento a u žien štyri percentá. V posledných rokoch sa v SR ročne zaznamenáva asi 20-tisíc nových prípadov ochorenia na rakovinu. Z tohto počtu je okolo 11-tisíc mužov a deväťtisíc žien."
Najčastejším mužským národovým ochorením na Slovensku je rakovina pľúc, u žien rakovina prsníka. Na druhom mieste sa u oboch pohlaví zhodne objavujú zhubné nádory kože. Tretiu priečku obsadili onkologické ochorenia hrubého čreva a konečníka.
Aby sa choroba mohla včas diagnostikovať, je potrebné si všímať nasledujúcich sedem varovných príznakov.
1. Zmena tvaru alebo farby kožnej bradavice alebo materského znamienka.
2. Zmena vo funkcii čriev alebo močového mechúra.
3. Pretrvávajúce zachrípnutie alebo kašeľ.
4. Pretrvávajúce ťažkosti pri prehltávaní.
5. Rana, ktorá sa nehojí.
6. Krvácanie z niektorých telesných otvorov. U žien mimo menštruácie alebo po prechode.
7. Hmatateľná hrčka, uzlina, alebo zatvrdlina, najmä v prsníku.
Dôležitá pri týchto ochoreniach je najmä prevencia.
Preto Liga proti rakovine vydala Európsky kódex proti rakovine:
- Nefajčite. Fajčiari, prestaňte fajčiť čo možno najrýchlejšie a nefajčite v prítomnosti iných, najmä detí.
- Znížte pitie alkoholických nápojov.
- Nevystavujte sa silnému slnečnému žiareniu, chráňte seba, ale najmä deti.
- Zachovávajte zdravotné a bezpečnostné predpisy pri práci s látkami, ktoré môžu vyvolať rakovinu (karcinogény).
- Jedzte denne čerstvú zeleninu, ovocie a potraviny s vysokým obsahom vláknin.
- Dbajte na svoju hmotnosť, obmedzte príjem tukov, neprejedajte sa.
- Vyhľadajte lekára, ak zbadáte na sebe neobvyklú zmenu, objavenie sa hrčky, zmenu materského znamienka, nenormálne krvácanie.
- Vyhľadajte lekára, ak máte dlhotrvajúce ťažkosti, napr. kašeľ, zachrípnutie, neobvyklé zažívacie poruchy, nevysvetliteľné chudnutie, nehojace sa rany.
- Ženy majú pravidelne chodiť ku gynekológovi na cytologické vyšetrenie a vyšetrovať si pravidelne prsníky. Pri zmenách okamžite vyhľadať odborného lekára. Po 50. roku sa odporúča mamografia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.