strany Pavla Hamžíka.
"Pripravujeme republikovú radu, ktorá bude 20. apríla. Rokujeme s viacerými politickými subjektami. Som rád, že tak ako v iných krajoch na krajských radách, aj tu v Prešove majú naši členovia záujem urobiť všetko preto, aby značka SOP bola zachovaná," uviedol na brífingu Pavol Hamžík, ktorý hodnotí doterajšie pôsobenie SOP pozitívne napriek tomu, že preferencie tejto vládnej strany sa dlhodobo pohybujú hlboko pod prahom zvoliteľnosti. "Uvažujeme o samostatnej kandidátke. Podľa prieskumov, ktoré sme si dali robiť, viažeme do troch percent voličov," povedal predseda SOP, ktorý považuje za potrebné integrovať ľavicu, keďže "zatiaľ to vyzerá, že ľavica nebude zastúpená v parlamente".
Svojho času sa Hamžíkova SOP chcela spojiť so sociálnymi demokratmi. Z tejto takpovediac hotovej veci nakoniec zišlo. Rovnako dopadlo aj koketovanie SOP s SDĽ. Pavla Hamžíka sme sa preto opýtali, ako chce v súčasnosti integrovať ľavicu, prípadne či SOP pôjde do volieb samostatne a pobije sa o tri percentá voličov zaručujúce štátny príspevok. "Samozrejme nám nejde o štátny príspevok, i keď voľby stoja určité prostriedky. Nám ide o to, aby sme sa vzájomne posilnili. Zatiaľ to vyzerá tak, že každý sa snaží hrať na seba, ale zároveň to vyzerá tak, že nikto, ani SDĽ, ani sociálna demokracia, ani ďalšie ľavicové strany nebudú v parlamente. Bieda ľavice je v súčasnosti charakterizovaná biedou SDĽ," uviedol šéf SOP, pričom zdôraznil, že "nejde nám len o mechanické spájanie, ale o vytvorenie novej tváre ľavice".
Na margo nového subjektu Petra Weissa uviedol, že ani Sociálnodemokratická alternatíva nebude v novom parlamente, ak pôjde sama do volieb. "SDA bude použitá len na to, aby definitívne oslabila SDĽ."
Má vôbec zmysel, aby SOP so súčasnými percentami šla do volieb samostatne? "Nepôjdeme do volieb v tej podobe, ako ju predstavujeme teraz. Pripravujeme sa samostatne do volieb, ale vidíme väčšiu šancu v integrácii." Podľa Hamžíkových slov je v súčasnosti na ťahu SDĽ, Strana občianskeho porozumenia je pripravená na rokovania. "Predpokladám, že chlieb sa bude lámať najneskôr do konca apríla."
Predseda SOP sa nevyhol ani otázke odškodnenia klientov nebankových subjektov. "Je povinnosťou štátu starať sa aj o tých ľudí - v rámci zákonov - ktorí sa dostali do problémov prípadne aj vlastnou, respektíve prevažne vlastnou vinou," povedal P. Hamžík. Jednou z ciest k odškodneniu, respektíve - ako to sám nazýva -"sanovaniu strát" je zaistenie a preverenie majetku, ktorý ešte v týchto spoločnostiach zostal, prešetrenie ich činnosti, ale aj činnosti kontrolných štátnych orgánov, či odstránenie tvrdosti zákona, aby poškodení nemuseli platiť dane z tých prostriedkov, ktoré nikdy neuvidia. Peňazí sa klienti musia domáhať súdnou cestou. "Nepredpokladám, že tieto prostriedky sa ľuďom vrátia v plnom rozsahu," uviedol P. Hamžík, podľa ktorého by sa klientom mohlo vrátiť desať až tridsať percent vkladov.
V protiklade s poškodenými klientmi sú ostatní daňoví poplatníci, ktorí nezverili peniaze špekulatívnym nebankovým subjektom, ale poctivo si ich šetria v serióznych bankách, hoc s nízkymi úrokmi. Tí sa môžu právom pýtať, či nepôjde odškodnenie klientov 'nebankoviek' z ich peňazí. "Považujem za mimoriadne neseriózne a bezcharakterné, aby niekto hneď týchto ľudí, ktorí postupovali v súlade so zákonom, rozohrával proti ostatným daňovým poplatníkom, najmä keď si nepamätám, že by niekto vôbec navrhoval, aby z vašich alebo mojich peňazí boli odškodňovaní. S tým by som ani ja nesúhlasil, no to neznamená, že nebudeme hľadať riešenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.