obchodných reťazcoch. V ňom sa uvádza:
"Obrovský tlak obchodných reťazcov sa negatívne môže prejaviť aj na koncepcii rozvoja poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektoru SR, ktorá bola Vládou SR schválená, ale sa neplní. Tento stav je obzvlášť výrazný v našich znevýhodnených výrobných podmienkach, ktoré sú v celom Prešovskom kraji. Negatívny vplyv obchodných reťazcov sa znásobuje aj súčasnou situáciou v poľnohospodárstve, keď podporná politika Vlády SR voči agropotravinárskemu rezortu je nižšia, ako je u okolitých asociovaných krajín a neporovnateľná s krajinami Európskej únie. Kde je sebareflexia podpredsedu vlády pre ekonomiku, ktorý donedávna kritizoval Európsku úniu a tvrdil, že ich dotačná a podporná politika voči poľnohospodárskemu rezortu bude mať v krajinách Európskej únie klesajúcu tendenciu?!"
Slovenskí poľnohospodári a potravinári sa už dávnejšie domáhajú zákona, ktorý by usmerňoval praktiky obchodných reťazcov. Lenže návrh podobného zákona časťou ekonomických ministrov bol vlani zmietnutý zo stola. Poľnohospodárski prvovýrobcovia a potravinári kvitujú tento návrh zákona, ktorý vzišiel z iniciatívy poslancov NR SR, hoci poznamenávajú, že prichádza neskoro.
Podobné regulačné zákony pre veľké obchodné reťazce totiž platia aj v krajinách Európskej únie. Napríklad v Portugalsku, Španielsku, Taliansku, Francúzsku či Nemecku, kde sa už 70 percent obratu uskutočňuje predajom vo veľkoplošných alebo centrálne zriadených obchodných jednotkách. Tie sa združujú do reťazcov s takou ekonomickou silou, ktorá je niekedy až násobkom nášho hrubého domáceho produktu.
"Nemôžeme sa stavať proti globalizácii obchodu. Ale takýto zákon naši poľnohospodári a potravinári potrebujú aspoň na prechodnú dobu, pokiaľ sa trh celkom nezglobalizuje. Krajiny Európskej únie totiž s podpornou politikou v agropotravinárskom sektore idú hore, ale u nás dole. Tým je naše pôsobenie na trhu nekonkurenčné," mieni riaditeľ ŠPPK Ján Hanudeľ (na obr.).
Návrh zákona o obchodných reťazcoch v prvom rade chce dosiahnuť rovnocenné postavenie našich výrobcov potravín a obmedzenie monopolných praktík obchodných reťazcov. Zároveň požaduje, aby 70 percent výrobkov v predajniach obchodných reťazcov bolo z domácej produkcie a od troch rôznych dodávateľov. Tým by domáci výrobcovia potravín boli do určitej miery chránení pred mohutne proexportne dotovanými zahraničnými dodávateľmi.
Poľnohospodári a potravinári varujú, že znižovanie cien predávaných potravín v obchodných reťazcoch je len prvou fázou ich pôsobenia v danom regióne. Po potlačení konkurencie a získaní monopolného postavenia prichádza zvýšenie cien sprevádzané rastom nezamestnanosti po zbankrotovaní domácich výrobcoch potravín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.