využitie služieb poradcu sa stala možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania o tri mesiace, ak pritom daňovník využije služby niektorého poradcu. „Očakávam vysoký počet oznámení o spracúvaní priznania poradcami, lebo to umožňuje, ak má subjekt daňovú povinnosť, točiť peniaze o tri mesiace dlhšie," tvrdí generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Ondrej Mráz.
Úlohou daňového úradu už nebude povoliť trojmesačný odklad, ale len overiť skutočnosť, či daňovníkovi pomáhal daňový poradca. Ak sa podnikateľ rozhodne využiť túto klauzulu v zákone, musí o tom do 2. apríla informovať daňový úrad. Daňového poradcu si môžete nájsť napríklad v internetovom zozname Slovenskej komory daňových poradcov (www.skdp.sk).
Ceny daňových a účtovných poradcov závisia od veľkosti firmy, počtu zamestnancov, platenia DPH či počtu účtovných dokladov. Daňový poradca je spravidla drahší ako účtovný, a to aj pre možnosť oddialiť si podanie daňového priznania.V priemere stojí zaúčtovanie jedného dokladu (napríklad faktúry) 15 až 30 korún.
Najlacnejšie je spracovanie účtovníctva a daňového priznania pre fyzickú osobu. Ak podniká len v jednej oblasti, bez zamestnancov, neplatí DPH a nemá príliš veľa účtovných prípadov, nezaplatí poradcovi viac ako dve- či tritisíc korún. So stúpajúcim počtom činností, zamestnancov a dokladov rastie aj suma za služby daňového poradcu. „Dostávam od dvoch do 30-tisíc za firmu. Ak prevezmem zodpovednosť za správnosť, suma sa môže aj zdvojnásobiť," povedala SME profesionálna daňová poradkyňa. Veľké podniky mávajú aj veľkých daňových poradcov, s ktorými spolupracujú aj niekoľko rokov. V takom prípade je cena vecou dohody.
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.