schváliť poslanci mestského zastupiteľstva. Primátor Zdenko Trebuľa zvolal včerajšie mimoriadne zastupiteľstvo, aby odvrátil hrozbu vyhlásenia nútenej správy na mesto Košice.
Podľa nového zákona je totiž obec, resp. mesto povinné zaviesť ozdravný režim, ak neuhradilo uznaný záväzok do 60 dní odo dňa splatnosti a celková výška záväzkov po lehote splatnosti presiahne 15 percent skutočných bežných príjmov mesta predchádzajúceho rozpočtového roka. "Mesto Košice eviduje ku 28. februáru 2002 záväzky z obchodného styku a z úverov vo výške 777 miliónov 926 tisíc korún, čo predstavuje 126,5 percenta bežných príjmov," vysvetlil primátor poslancom.
V takom prípade je hlava mesta povinná do 7 dní od vzniku týchto skutočností pripraviť návrh ozdravného rozpočtu a predložiť ich na rokovanie zastupiteľstva, následne poslancov každý mesiac informovať o plnení ozdravného režimu. "Ak predložený návrh ozdravného rozpočtu neschválime a neušetríme, nastupuje nútená správa," upozornil v diskusii Zdenko Trebuľa.
V prípade, že by Košice nezaviedli ozdravný režim tak, ako im to ukladá zákon, alebo ak by prijaté ozdravné opatrenia neviedli k náprave, je ministerstvo financií oprávnené rozhodnúť o zavedení nútenej správy nad mestom.
"Chápem, že zavedenie ozdravných opatrení je nutný krok. Zníženie podielových daní pre veľké mestské časti, ktoré nemajú veľké príjmy z dane z nehnuteľností, výrazne ovplyvní ich fungovanie. Preto by sme mali prejaviť väčšiu solidaritu, vstúpiť si do svedomia a prekonať tak ťažkú dobu," vyzval starosta MČ Západ Pavol Mutafov, mysliac na bohatú Šacu a Džungľu, ktoré majú vzhľadom na umiestnenie VSŽ, či hypermarketov Tesco a Baumax vysoké príjmy.
O pomoc volali aj Furčania, starosta L. Lumtzer i jeho prednostka K. Dudíková, ktorí upozorňovali, že po znížení podielových daní nebudú mať ani na zaplatenie základných činností. Podobne sa žalovali aj poslanci sídliska Ťahanovce.
"Podľa mňa je to prvý krok k likvidácii mestských častí," pritvrdil ešte poslanec Marián Dittrich.
"Sme v štádiu, kedy môže byť na mesto uvalená nútená správa. Preto vyzývam vedenie mesta, aby tohtoročné oslavy Dňa mesta skrátilo na jeden deň. Je nemiestne oslavovať v takej situácii," navrhol poslanec Martin Boritáš.
"Nedá sa nič robiť, musíme šetriť, znížiť výdavky. Tvrdo a intenzívne pracujeme na tom, aby sme v priebehu nasledujúcich mesiacov úspešne uzavreli proces reštrukturalizácie. Keď sa nám to podarí a vyrovnáme svoje záväzky, potom sa budeme môcť vrátiť k pôvodnému rozpočtu a pridať aj mestským častiam," optimisticky upokojoval zastupiteľstvo primátor.
Zdenko Trebuľa zdôraznil, že pracovníci magistrátu vyvinuli enormné úsilie, aby dali do poriadku majetkovo-právne vzťahy na výmeníkové stanice a rozvody tepla, z ktorých nie všetky malo mesto na liste vlastníctva. Zanedbané majetky ešte z čias porevolučnej delimitácie majetku mesto dalo nanovo oceniť, keďže súdnoznalecké posudky a listy vlastníctva nutne potrebuje, aby mohlo založiť tepelné hospodárstvo za 580-miliónový úver od štátu v koeficiente 1 ku 1,3.
"Následne sa vyrovnajú úvery voči VSŽ, VÚB a Dresdner bank. Potom sa v trojdohode medzi mestom, vládou a PKB dojedná koncový výstup reštrukturalizácie, pričom súbežne prebieha ekonomický, právny a personálny audit v meste. Končí sa aj audit v lesoch, takže v blízkom čase zvolám komisiu, ktorá dohodne podmienky a vzápäti sa vyhlási tender na lesy. Na ďalšom mimoriadnom zasadnutí bude predložená poslancom mandátna zmluva pre PKB, pričom pravdepodobne k nej ešte pribudne jedna alebo dve banky," vysvetlil primátor ďalšie kroky, ktoré podľa neho povedú k výraznému zlacneniu úverov, čím zostane v meste viac peňazí na investície a verejnoprospešné práce.
TABUĽKA:
Výdavky: Predtým schválené Škrtnuté
Údržba komunikácií 50 mil. -10 mil.
Mestská polícia 58 mil. -10 mil.
Čistota a zimná údržba 75 mil. -11 mil.
Samospráva 124 mil. -25 mil.
Mestská doprava 42 mil. -2 mil.
Znížené boli aj výdavky prakticky pre všetky mestské podniky a inštitúcie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.