úrad Košice napriek protestu miestnych obyvateľov a ekológov. Ministerstvo tento zámer Krajského úradu vo svojom rozhodnutí zrušilo a nariadilo opätovné zhodnotenie celej záležitosti. V plnej miere tak dalo za pravdu odvolateľom - občianskemu združeniu "Za zdravú Olšavskú dolinu", teda miestnym obyvateľom, ktorých zastupujú predstavitelia Spoločnosti priateľov Zeme a obce Nižný Čaj.
"Rozhodnutie MŽP znamená mnoho pre občanov a ich dôveru v demokratické mechanizmy u nás. Už strácali nádej, že sa môžu dovolať pravdy. Zároveň nás teší, že množstvo odbornej práce Spoločnosti priateľov Zeme pomohlo obec ochrániť pred zlým rozhodnutím o stavbe, ktorá môže ohroziť kvalitu života," uviedol koordinátor Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi.
MŽP SR sa definitívne rozhodlo na základe geologického prieskumu v danej lokalite. Veľké riziko aktivizácie svahových porúch v celom okolí plánovanej skládky sa potvrdilo, v dôsledku čoho MŽP rozhodlo, že Vyšný Čaj je pre jej výstavbu nevhodný.
Ako nás Ladislav Hegyi ďalej informoval, prípad skládky odpadov vo Vyšnom Čaji je známy najmä tým, že stavebné úrady bezprecedentne ignorovali záverečné stanovisko procesu posudzovania vplyvov skládky na životné prostredie a povolili umiestnenie skládky v lokalite, ktorú MŽP v záverečnom stanovisku nielenže neodporučilo, ale označilo ju za rizikovú. Ministerstvo teda vo svojom rozhodnutí súčasne vytýka, že sa Krajský úrad týmto stanoviskom neriadil.
V rozhodnutí sa ďalej uvádza, že odbor životného prostredia KÚ v Košiciach porušil viaceré ustanovenia správneho poriadku a stavebného zákona.
Rozhodovanie o umiestnení skládky sa začalo ešte v marci 2001, kedy Okresný úrad Košice-okolie vydal prvostupňové rozhodnutie. Urobil tak napriek negatívnemu záverečnému stanovisku v procese posudzovania vplyvov skládky na životné prostredie, ako aj viacerým znaleckým posudkom, ktoré neodporúčajú umiestnenie skládky odpadov vo Vyšnom Čaji. Proti tomuto rozhodnutiu sa v tom čase odvolalo takmer 250 občanov obcí Nižný a Vyšný Čaj, obec Nižný Čaj zastúpená starostom Vladimírom Vancákom a občianske združenie "Za zdravú Olšavskú dolinu", pričom okrem nedostatočného geologického zhodnotenia lokality vytýkali úradu aj nezákonný postup. Odbor životného prostredia KÚ odvolaniam nevyhovel a stručným rozhodnutím potvrdil umiestnenie skládky v tejto rizikovej lokalite, pričom sa mnohými tvrdeniami odvolateľov vôbec nezaoberal.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.