Bratislava - Hospodár banskobystrického HZDS Peter Novotný včera ostro protestoval proti zákroku kukláčov počas cesty štvorčlennej posádky na krajský
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
snem HZDS do Banskej Bystrice. V aute boli aj tieňoví ministri hospodárstva Ivan Kiňo, zdravotníctva Milan Urbáni a tajomník Vladimír Buzák. Polícia mala podozrenie, že prevážajú drogy.
"Neboli sme zatiaľ konfrontovaní, ani jeden z nás, zásadným spôsobom so zákonom," povedal Novotný. Podľa našich informácií má Novotný čistý register trestov, bol však v minulosti trestne stíhaný: "Neviem, o čom hovoríte," povedal Novotný a po otázke, či nikdy nestál pred vyšetrovateľom, zložil telefón.
Novotný hovorí, že 15 minút pred odchodom členovia HZDS nevedeli, akým autom pôjdu. Šéf policajného zákroku, ktorého hnutie zažaluje, mal mobilom niekoľkokrát "dostávať pokyn", kým sa kukláči hrabali "trikrát" v dokumentoch HZDS: "Žiadne drogy, politický teror!"
Novotný chce, aby minister vnútra Ivan Šimko vyvodil personálne dôsledky a vyčíslil, koľko zákrok stál. Sumu budú žiadať ako odškodné. Minister to zamietol.
Zákrok skúma inšpekcia ministerstva, aj keď z HZDS doteraz nepodali sťažnosť. Novotný hovorí, že polícii už vôbec nedôverujú a o zákroku budú informovať "zahraničných politikov a širokú medzinárodnú verejnosť".
Šimko hovorí, že polícia neskúma politické pozadie podozrivých: "Nikto, ani HZDS, nemá v tomto smere exkluzivitu."
Podľa Novotného akciu riadil banskobystrický krajský policajný riaditeľ Štefan Šteiniger, ktorého označil za nominanta vládnej koalície. Na otázku, ako to vie, povedal: "Vy si myslíte, že nie, keď je krajským riaditeľom?" Polícia má vraj rozpracované aj ďalšie dva prípady proti jeho osobe, zverejniť ich nechcel: "Som dnes viac pripravený trpieť, ako boli disidenti v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch."
Š. Šteiniger včera na tlačovej konferencii uviedol, že polícia nemala dostatok času overiť si správnosť informácie a zásah považuje za nedorozumenie. Zároveň sa policajný riaditeľ dotknutým predstaviteľom HZDS prostredníctvom médií ospravedlnil. Nie však preto, že išlo o funkcionárov HZDS, ale preto, lebo "je to slušnosť". Z funkcie Šteiniger nemieni odstúpiť, pretože nebol porušený zákon ani prijaté opatrenia. Zásah nemal politický podtón a Šteiniger nevedel, že ide o funkcionárov HZDS. Zákrok povolil, pretože zdroj informácie o drogách a zbraniach bol "do istej miery dôveryhodný, nie stopercentný". Zákrok podľa neho trval maximálne desať minút a nie asi pol hodiny, ako vyhlásili funkcionári HZDS. Odmietol, že sa uskutočnila podrobná prehliadka prevážaných dokumentov.
HZDS chce skúmať, či polícia na každý anonym reaguje záťahom: "Ak áno, vyskúšame si to v praxi." Na otázku, či budú anonymne telefonovať na políciu, povedal: "My nemusíme byť tvorcovia anonymov. Budeme sa snažiť získať poznatky od úplne iných osôb, ktoré ani nemusíme poznať."