súťaži Australian Pro Invitational. Nevrátil sa však s prázdnymi rukami, ale naopak, s obrovským úspechom. V Melbourne totiž obsadil vynikajúcu tretiu priečku, ktorá mu zabezpečila vysnívaný postup na najslávnejšie kulturistické preteky planéty - Mr. Olympia! Po prechode na profesionálne pódiá vyletela hviezda bývalého amatérskeho majstra sveta na oblohu veľmi rýchlo, veď Olympiu si vybojoval už na svojich štyrtých pretekoch medzi profíkmi a to sa podarí skutočne len málokomu. Zvyčajne trvá omnoho dlhšie, kým si kulturista získa medzi rozhodcami meno a až potom ho tí 'deegujú' na Olympiu. Zvláš, ak ide o 'Neameričana' Všetko to len potvrdzuje, že 31-ročný Košičan má naozaj skvelú formu. Potvrdil to aj v Melbourne, kde za sebou nechal aj hviezdneho Američana Kevina Levrona, tretieho z vlaňajšej Olympie. Súťaž vyhral Chis Cormier pred Dexterom Jacksonom, obaja z USA. O fantastickom úspechu a splnení sna, ktorý sníva každý začínajúci kulturista, sme sa po návrate do Košíc s Jaroslavom Horváthom pozhovárali.
Týždeň pred pretekmi v Austrálii ste vo Viedni na Australian Grand Prix obsadili štvrtú priečku. Dajú sa tieto súťaže porovnať?
"Čo sa týka organizácie, Austrália bola na vyššej úrovni ako Viedeň. V Austrálii bola súťaž spojená aj s národnými amatérskymi majstrovstvami mužov i žien, ktoré boli na programe medzi našim semifinále a finále. Musím však povedať, že súťaž bola pripravená veľmi kvalitne a mala dobrý spád. Celkový dojem bol veľmi dobrý, tobôž po tom, čo som tam dosiahol úspech."
Cítili ste už pred pretekmi pohodu?
"Áno, už aj predtým vo Viedni sa mi súťažilo dobre. Ja som vlastne nemal čo stratiť. Mohol som len získať, keďže som stále ešte nováčik. Žiadnu nervozitu, či stres som necítil. Na tieto súťaže sa treba dobre nachystať a keď je človek pripravený, nemá s chýbajúcou pohodou problém. Mne sa to podarilo, myslím si, že v Austrálii som mal ešte lepšiu formu ako vo Viedni. Skrátka mi to vyšlo."
Mali ste už v priebehu súťaže vo vnútri duše tušenie, že by to mohlo vyjsť?
"Deň pred pretekmi sme mali míting, teda stretnutie pretekárov, na ktorom sa avizoval príchod Kevina Levrona. Vedel som teda, že v súťaži budú traja špičkoví borci, ktorí obsadzujú na Olympii popredné miesta. Okrem Levrona ešte Chris Cormier a Dexter Jackson. Hovorilo sa, že má prísť aj víťaz amerických majstrovstiev NPC Quincy Taylor. Títo borci sú kvalitní, takže som očakával veľký boj o štvrtú priečku. Samotná súťaž však ukázala, že aj ja som bol kvalitne pripravený."
To určite, veď ste zdolali známeho Kevina Levrona i ďalších špičkových Amričanov Longa či Downinga. Spomínaný Taylor skončil napokon až ôsmy.
"Taylor sa ukázal ako ťažký pretekár, ale symetricky dosť rozhádzaný, nemal ideálnu stavbu tela. Levrone síce bol pripravený, ale nebol v takej forme, v ktorej príde na Olympiu. O to viac ma to teší, že okrem postupu som porazil aj pretekára takého mena, s čím som vôbec nerátal. Je to pre mňa dobrá reklama. Dúfam, že sa to dostane do uší čím viac rozhodcom a pomôže mi to napredovať."
Aj keď medzi profíkmi sa dáva veľký dôraz i na svalovú hmotu, súdiac podľa vašich výsledkov aj na profesionálnych pódiách veľa zaváži aj vaša najväčšia zbraň - symetria postavy.
"Určite a o to sa ja môžem opierať. Pre mňa je plus, že hneď prvé kole je vlastne hodnotenie symetrie a tam môžem zaujať a potom to už ide aj v ďalších kolách. Teraz som bol v 1. kole ťahaný hneď pri prvom vyvolávaní druhým rozhodcom, keď vzadu ostal stáť Levrone. V 2. kole pri svalovom objeme som bol tiež ťahaný v prvom vyvolávaní a vzadu ostal Jackson. To znamená, že som bol porovnávaný len s tými najlepšími a jeden z tej trojice vždy ostal vzadu stáť. Je to teda veľmi dobrý úspech."
Rozprávali ste sa v zákulisí aj s rozhodcami? Čo vám hovorili, čím ste ich zaujali?
"Medzi semifinále a finále bolo veľa času na fotografovanie, podpisové akcie a medzitým sme sa stretávali aj s rozhodcami, alebo aj s priaznivcami, ktorí mi dosť fandili. V súťaži totiž bolo veľa pretekárov čiernej pleti, iba ja a jeden Australan sme boli bielej pleti, tzakže sme mali medzi australskymi divákmi určité sympatie. Takisto aj rozhodcovia sa pristavovali a buď nejakým žmurknutím, alebo kamarátskym gestom dávali najavo, že sa im páčim a mohol by som rátať s dobrýsm výsledkom. V duchu som teda rátal s tým, žeby z toho mohlo byť postupové miesto. Na postup totiž stačilo aj štvrté miesto, lebo prví dvaja mali už postup zabezpečený."
Kulturistiku možno pokladať za subjektívny šport, pretože v nej o výsledkoch rozhodujú rozhodcovia. A tí majú niekedy svojský pohľad, žiaľ, často veľa záleží na mene, a nie na výkone. Na vašom prípade však vidieť, že ak je človek pripravený ozaj kvalitne, rozhodcovia to musia oceniť, aj keď ide o menej známeho pretekára.
"Nesúťažilo sa v Amerike, ale na neutrálnejšej pôde v Austrálii a ani rozhodcovia neboli z Ameriky, ale z rôznych štátov. Nemali mi prečo uškodiť, ocenili pripraveosť a formu a dali ma na tretie miesto, ktoré som si asi zaslúžil."
Prezraďte, aké sú počas súťaže vzťahy medzi jednotlivými pretekármi?
"Pretekári ma prijali medzi seba veľmi dobre, najmä Cornier a Jackson. Vychádzali sme spolu veľmi kamarátsky, prejavovalo sa to už počas súťaže, ale aj mimo. Debatovali sme polu a bolo cítiť, že mi určitým spôsobom fandia a takto mi vlastne aj pomohli."
Pýtali ste si od týchto hviezd aj nejaké rady do tréningu, keďže je známe, že sa pripravujete sám, bez trénera?
"To nie. Tréning je každého vec, každý sa pripravuje podľa svojho."
Vaša profesionálna kariéra má veľmi sľubný rozbeh. Minulého roku v premiérovej sezóne ste obsadili piatu priečku v Budapešti i v Melbourne, v tomto roku štvrtú vo Viedni a teraz tretiu v Austrálii. Po štyroch pretekoch medzi profíkmi ste si vybojovali Olympiu. Jedna veľmi významná méta je splnená, je teda asi načase dať si nové, ešte smelšie ciele. Čo vy na to?
"Teraz sa bude treba poriadne pripraviť na Olympiu. Je pravdou, že štyrui preteky, to je dosť krátky čas, v ktorom sa mi podarilo na Olympiu dostať. Rozhodcovia mi tým dali najavo, že šanca presadiť sa existuje. Veď úspechom je už účasť na Olympii. Tam sa nedostane každý, je to veľmi ťažké. Dostane sa tam len zhruba pätnásť najlepších pretekárov a to hovorí samo za seba."
Váš úspech je o to výraznejší a cennejší, že americkí kulturisti sú oproti vám v obrovskej výhode, čo sa týka finančného zabezpečenia.
"Áno a vo veľkej. Tí najlepší sú veľmi dobre zabezpečení. Sponzori sú sústredení v Amerike a každý profesionál má podpísanú určitú zmluvu, takže o prípravu majú postarané. Pre Europanov je ťažšie nájsť sponzora a zvlášť tu na Slovensku, kde je ekonomická situácia mizerná."
Mr. Olympia sa uskutoční v Las Vegas 19. októbra. Aké predstavy máte ohľadom prípravy na tento váš životný vrchol?
"Začiatok prípravy vychádza na koniec júna, pretože diéta trvá tri a pol až štyri mesiace. Samozrejme, keď už mám šancu štartovať, určite ju využijem, ale bude veľký problém pozháňať peniaze. Aj doterajšiu prípravu som totiž zvládol vlastne zo svojich finančných zdrojov, nenašiel som sponzora. Po minuloročných dobrých výsledkoch som vedel, že musím zariskovať, lenźe takto sa to do dlho robiť nedá. V príprave na Olympiu budem teda musieť niečo po tejto stránke vymyslieť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.