rezervoáru na Slovensku, vodárenskej nádrže Starina, ešte stále nie sú napojení na vodovod, v Košiciach však za rok putujú cez splachovače do kanalizácie milióny kubíkov životodarnej tekutiny.
Dvadsaťpäťročného Košičana Viktora Hlaváča zaujali práve tieto paradoxy. Vymyslel originálny spôsob, ako šetriť tekutinou, ktorú v niektorých častiach sveta vyvažujú zlatom. Minulý týždeň pri príležitosti Svetového dňa vody prevzal za svoj nápad Cenu Vodníka. Od roku 1994 ju každoročne udeľuje mimovládna organizácia Ľudia a voda za mimoriadny počin pri ochrane vôd.
"Najskôr som rozmýšľal nad zariadením, ktoré bolo konštrukčne dosť zložité. Postupne som ho zjednodušoval, až z neho ostalo toto malé čudo. Prototyp som nainštaloval doma na toalete. Nielenže fungoval, ale za mesiac ušetrila naša štvorčlenná rodina okolo dva a pol kubíka vody. Za rok je to teda približne 30 metrov kubických pitnej vody, čo v rodinnom rozpočte znamená úsporu okolo 600 korún," hovorí momentálne nezamestnaný absolvent bakalárskeho štúdia odboru technika ochrany životného prostredia na Technickej univerzite v Košiciach.
Po skončení školy chcel začať podnikať v oblasti alternatívnych technológií. "Nešlo len o naštartovanie výroby zariadenia na úsporu pitnej vody, chcel som ponúknuť aj už odskúšané projekty zelených striech, suchých záchodov, zavlažovania skleníkov dažďovou vodou. Žiaľ, nestretol som sa s pochopením ani na úrade práce, ani u rôznych nadácií, ktoré som požiadal o grant. Nakoniec prišiel Mišo Kravčík z Ľudia a voda a ponúkol mi spoluprácu."
Ochranára Michala Kravčíka Viktorov nápad nadchol: "Zariadenie je geniálne jednoduché a neuveriteľne efektívne. Len v Košiciach by sa dalo ročne ušetriť viac ako jeden a pol milióna kubických metrov pitnej vody. V celoslovenskom meradle by ročná úspora predstavovala neuveriteľných 30 miliónov kubíkov i viac, čo predstavuje odber tisíc litrov za sekundu. Výstavba vodného diela s touto kapacitou by stála daňových poplatníkov na Slovensku okolo desať miliárd korún," hovorí nositeľ prestížnej Goldmanovej ceny za životné prostredie Michal Kravčík z Košíc.
Viktor má z ocenenia neskrývanú radosť. "Po tých všetkých neúspechoch som už strácal nádej. Zrazu zisťujem, že to má zmysel, dostal som nový stimul."
Odovzdaním roztomilej sošky vodníka z dielne ľudového rezbára Jozefa Lipovského a skromnej finančnej odmeny 5 000 korún však originálne zariadenie na úsporu pitnej vody nezačne zapadať prachom. Mimovládna organizácia Ľudia a voda ponúka šetrič vody zadarmo tým záujemcom, ktorí sa rozhodnú venovať percento zo svojej dane na jej projekty.
"Je to ideálne riešenie. Ľudia dostanú za percento z odvedených daní niečo, čo im ušetrí ďalšie peniaze. Nejde len o financie, ale v konečnom dôsledku o rozvoj ekologického vedomia, ktoré je na Slovensku ešte stále v plienkach," tvrdí mladý vynálezca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.