Prešov. Okrem toho, že na dvoch priemyslovkách (elektrotechnickej a odevnej) vystúpil pred študentmi s prednáškou o význame vstupu Slovenska do Európskej únie, stretol sa aj s členmi Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) a so zástupcami krajského prípravného výboru SDA. Stretli sme sa s ním na pôde rádia Východ. "Snem Sociálnodemokratickej alternatívy bude 13. apríla v Bratislave, preto sa chcem poradiť aj o tom, aká bude jeho príprava," povedal nám Peter Weiss, pričom zdôraznil, že najprv bude snem, "keďže ide o utváranie novej strany, až po sneme budú krajské konferencie". Zaujímalo nás však, kto konkrétne v prešovskom regióne už prejavil záujem o členstvo v SDA. Zatiaľ je známe iba meno krajskej kooridnátorky. Je ňou Darina Kapraľová. Mimochodom, prešovskí mestskí poslanci ju v pondelok jednomyseľne odvolali z komisie pre podnikateľskú činnosť a zvolili namiesto nej Miloslava Karafu (SDĽ).
Opýtali sme sa preto P. Weissa, kto ďalší sa k nemu chystá.
"Nechcel by som teraz niečo hovoriť, lebo sa s nimi ešte len stretnem a budene definovať, kto bude ťahať Sociálnodemokratickú alternatívu v Prešove."
Podľa našich informácií, o SDA je záujem aj zo strany členov SOP, aj funkcionárov, ako aj zo strany sociálnych demokratov.
"Áno, záujem je nielen od bývalých členov Strany demokratickej ľavice a tých ďalších dvoch strán, ale je aj záujem, čo ma teší, od ľudí, ktorí nepôsobili predtým v politike, ale chcú, aby na Slovensku bola štandardná a vyvážená politická scéna a aby na nej bol aj sociálnodemokratický politický subjekt."
Predseda Strany občianskeho porozumenia Pavol Hamžík nedávno v prešove vyhlásil, že SDA je vytvorená na pochovanie SDĽ a že nemá šancu, podobne ako ďalšie ľavicové strany, dostať sa samostatne do parlamentu.
"SDA je ponuka pre tých voličov, ktorí volili SDĽ, alebo ľavo-stredové strany a sú nespokojné s ich politikou. Dnes nemajú koho voliť, nechcú voliť pravicu, nechcú voliť povedzme Smer, chcú tu mať normálnu, štandardnú slušnú sociálnodemokratickú stranu. Týmto voličom vychádzame v ústrety. Osobne neverím na to, že je možné dať ľuďom nádej vtedy, ak sa mechanicky spoja lídri a politické subjekty, ktoré si vyslúžili veľkú nedôveryhodnosť. Tu netreba integrovať štruktúry, ale predovšetkým voličov," zareagoval P. Weiss.
Pôjdu "weissovci" do volieb samostatne alebo v bloku stredoľavých strán? - pýtali sme sa.
"Chceme byť alternatívou tak k neúspešnej politike SDĽ, SOP a SDSS, ale aj alternatívou k evidentnej prevahe pravicových strán, lebo na Slovensku nie je rovnováha. Sústredíme sa na to, aby sme dali šancu voličom, ktorí by chceli voliť sociálnodemokratickú politiku. Nesústreďujeme sa na špekulovanie o účelovom spájaní toho či onoho politika z jednotlivých strán, lebo ak niečo či niekto stratilo dôveryhodnosť, keď sa to pospája s ďalšími, čo stratili dôveryhodnosť, tak z toho nevznikne nová dôveryhodnosť."
Peter Weiss je predsedom zahraničnopolitického parlamentného výboru. Koncom roka bude v Prahe summit NATO, ktorý rozhodne o prijatí alebo neprijatí SR do aliancie. "Slovenská republika v roku 2002 je na politickej križovatke. Otázka znie, zavŕši sa politická zmena započatá Novembrom 89, tým, že Slovensko definitívne bude patriť do pásma stability, prosperity, demokracie, alebo ostane bokom od hlavného civilizačného prúdu," uviedol P. Weiss, ktorý je "presvedčený, že voliči pochopia význam rozhodnutia, ktoré sa má udiať v Prahe". Na margo posledných výrokov vysokých predstaviteľov členských krajín NATO hovoriacich o tom, že Slovensko by s HZDS vo vláde bolo nedôveryhodným partnerom, Peter Weiss podotkol: "Môžeme sa uraziť, alebo to môžeme zobrať aj inak. Tak ako my sa rozhodneme, ktorú cestu si zvolíme, aj 19 vlád členských štátov nato slobodne rozhodne, či budú SR pokladať za dobrého spojenca nielen do dobrého počasia, ale i do zlého." A bude podľa neho SDA v budúcej vláde? "Urobím pre to všetko. Keby som neveril v úspech, tak by som Sociálnodemokratickú alternatívu nezakladal."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.