na psychologické vyšetrenie dávajú učiteľky z materských škôl, ktoré si deti všímajú počas každodennej práce. Ako uviedla pracovníčka pedagogicko-psychologickej poradne v Revúcej PhDr. Eva Štullerová, rodičia ponúkanú pomoc pre svoje dieťa neraz odmietli.
"Reakcie rodičov sú rôzne. My sme len poradný orgán a rodič má právo nesúhlasiť," informovala nás E. Štullerová. Rodičia, ktorí rozhodnutie psychológa o odklade nástupu do prvého ročníka ignorujú, svoje rozhodnutie menia už po niekoľkých mesiacoch. "Uvedomia si, že psychológ mal pravdu."
Deti svoj nástup do školy s ročným oneskorením vnímajú primerane. "Ak im to jasne vysvetlíme, príjmu to. Záleží na komunikácie rodiny a uvedomelosti rodičov," dodala E. Štullerová.
Poruchy detí súvisia s chybnou výslovnosťou, zrelosťou sluchového a zrakového vnímania, sociálnou i emocionálnou zrelosťou. Deti s poruchami pochádzajú zo sociálne slabších rodín, ale objavujú sa aj tam, kde sa mu nevenujú dostatočne. Príčinami sú problémové vzťahy v rodine, ale aj drobné neurologické vady, spôsobujúce ľahkú narušenosť. Tieto chyby môžu nastať pri pôrode, alebo v tehotenstve.
"Učiteľky materskej školy vedia, ktoré deti potrebujú vyšetrenie. Psychológ zistí, či je dieťa schopné zaškolenia. Ale ja môžem vydať rozhodnutie o odklade iba so súhlasom rodiča," informovala nás riaditeľka Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej Eva Poliaková.
Ako dodala, zaevidovali aj prípad, keď rodič odmietol radu psychológa a jeho dieťa do školy nastúpilo. Neskôr si rodič uznal svoju chybu a dodnes to ľutuje. Dieťa to však do istej miery poznačilo. Má pocit, akoby opakovalo ročník.
Autor: dor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.