so synom Honzom mladším), na východ Slovenska. Legenda však neprišla do centra Zemplína sama, priviezol so sebou aj šesťčlennú skupinu Poklad, ktorú vedie jeho syn, Honza Nedvěd mladší.
"Rozhodol som sa že prídem a hotovo. Pôvodne som mal chuť aspoň pol roka doma ležať a oddychovať (smiech), lekárka mi však doslova prikázala, aby som "mazal" do práce. Tak som vyrazil na šnúru a dobre som urobil, pretože ľudia sú úžasní a tak trochu sa navzájom nabíjame pozitívnou energiou," rozhovoril sa Jan Nedvěd, ktorého sme v michalovskej športovej hale zastihli krátko pred koncertom.
Charizmatický päťdesiatnik, ktorý ešte pred pár rokmi denne vyfajčil 50 cigariet a vypil fľašu ginu, dnes na svoje neresti takmer zabudol. "Kvôli zdraviu som sa vzdal cigariet, no chuť mi zostala. Tak fajčím aspoň teoreticky. Liter alkoholu denne bolo dosť, nebol som však opilec. (smiech) Pil som to po panákoch, medzi vystúpeniami, takže mi to ani tak neprišlo."
Neresťou kráľa folku však zostávajú ženy. "To je pravda. S chlapcami sme sa tu v Michalovciach zhodli na tom, že keď sa podarí východniarska žena, tak je naozaj krásna," vyznal sa Honza Nedvěd, ktorý žije momentálne ako slamený vdovec.
Jeho posledný album Tak jsem to tu miloval, ktorý vyšiel v závere minulého roka, sa dokonca stal najpredávanejším českým albumom na slovenskom trhu. Niekoľko skladieb zaznelo aj počas koncertu a pesničky ako Izrael, Filipov, či Rikatádo u publika zarezonovali aspoň tak ako Podvod, či Banská Bystrica. Apropo Banská Bystrica, ako vznikla táto pieseň?
"Keď som prichádzal do toho kraja, mal som otvorené oči. Uvidel som tie krásne lesy, hory a mesto ako keby v kráteri. Zaujímavé však ale je, že som túto pesničku ani nechcel dať na platňu, no môj mladší syn ma nakoniec presvedčil. Netušil som, že sa z nej stane až taký hit."
Ako prezradil, vo vlastnom štúdiu, kde tvorí, niekedy napíše aj päť nových pesničiek denne. "Od roku 1974 ročne napíšem asi dvesto pesničiek. Keď to počítam, tak už sú to tisíce. Na cédečkach a platniach ich vyšlo asi dvesto."
Obísť sme nemohli ani politiku. V repertoári českej hviezdy je napríklad aj Písnička pro Gorbačova. "Napísal som tiež niečo pre Dubčeka, či Havla. Ja som bol entuziasta, doslova nadšený politikou. Veľmi skoro mi však došlo, že politika je len hra, často veľmi nechutná hra a ja sa jej odmietam zúčastniť. Bol som v Snine, a tam je krásna veľká továreň, no nikto z politikov sa nezamyslí nad tým, aby tam presunul výrobu a dal ľuďom prácu. A je jedno, či by sa tam vyrábali zápalky, alebo hocičo iné. Politici sa však o to vôbec nezaujímajú. Asi by sa mali zamyslieť a ísť robiť niečo iné," hovorí Honza Nedvěd.
Nekupuje a nečíta noviny, nepozerá správy, pretože sú to práve politici, ktorí noviny a televíziu ovplyvňujú. "Politik je služobník národa a nesmie si robiť čo chce. Musí sa správať podľa toho, čo si želá národ, a nie určovať, to môžeš a to zas nie. Boli časy, kedy takíto politici viseli na kandelábroch. Nie že by som to chcel, ale rád by som niektorých videl v klietke. Aspoň na mesiac. A na tej klietke by bol veľký nápis: "Podviedol národ a kradol". Aby všetci politici vedeli, že im to hrozí. Tá hanba by bola zaujímavá," zauvažoval Honza Nedvěd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.