osvetové strediská, hvezdárne, divadlá Thália, Romathan a Bábkové divadlo Košice. Naopak, Východoslovenská galéria a Štátne divadlo Košice budú podliehať pod správu ministerstva kultúry. K odovzdávaniu inštitúcií z pôsobnosti štátnej správy na samosprávne kraje však pribudol novelizovaný Zákonník práce a Zákon o verejnej službe, ktorý nadobúda platnosť 1. apríla.
V rámci delimitácie bolo nutné vysporiadať aj niektoré majetkové vzťahy. Východoslovenská galéria, sídliaca v bývalom Župnom dome na Hlavnej ulici, prechádza pod ministerstvo kultúry a tomuto bude patriť aj objekt, v ktorom sídli. Predtým nehnuteľnosť patrila Východoslovenskému múzeu, ktoré bude spravovať samosprávny kraj.
Ako nám včera potvrdil jeho riadteľ Róbert Polák, očakávajú, že od mesta za symbolickú korunu dostanú do vlastníctva časť budovy Divízie, v ktorej sídlia. Rozhodol už o tom aj Magistrát mesta Košice, avšak len pod podmienkou, že na dnešnom zasadnutí vláda SR schváli zníženie úveru o 84 milónov korún. "Za peniaze, ktoré by sme ušetrili tým, že by sme už nemuseli mestu platiť nájom, by sme mohli rekonštruovať objekt, keďže si to už jeho stav vyžaduje. Vykompenzovala by sa tým napokon strata zisku z nájmu Župného domu, ktorý nám doteraz patril a teraz ho spravuje štát a MK," povedal nám Róbert Polák. Ak by sa však rozhodlo inak, Východoslovenské múzeum by nemohlo z rozpočtu, ktorý má, utiahnuť prevádzku a výstavnú činnosť.
Ani Štátne divadlo, ktoré sa pripravuje na prechod pod správu ministerstva kultúry, neráta s hladkým priebehom. Z prozaického dôvodu, robia totiž niekoľko činností naraz. "Nemáme dodnes oficiálne podklady. Nevieme, ako vlastne vyzerá Zákonník práce a Zákon o verejnej službe. Máme iba útržkovité informácie z teletextu a z novín. To je jedna vec a druhá je tá, že v rovnakom čase prechádzame pod ministerstvo. Je to ďalší problém, ktorý treba robiť v súčinnosti s týmito zákonmi. Prechod pod ministerstvo totiž neznamená, že jednoducho zajtra o pol tretej budeme patriť pod túto inštitúciu. Ale musí sa zrealizovať celá delimitácia financií, majetku a personálu. Takže robíme naraz delimitáciu, aj zatrieďovanie ľudí podľa nových tried, nové kolektívne zmluvy, pracovný poriadok. Mali sme na prípravu tri mesice, ale aj tak je to príliš hektické. Krajský úrad s nami skončí k 31. marcu. Nový zriaďovateľ nám však môže poskytnúť finacie až keď prebehne delimitácia a to môže trvať aj do polovice mája," uviedol riaditeľ divadla Peter Himič.
Ako väčšina týchto kultúrnych ustanovizní, aj Verejná knižnica J. Bocatia bude mať za posledných desať rokov štvrtého zriaďovateľa. Ako tvrdí jej riaditeľka Klára Kernerová, v činnosti tejto inštitúcie sa to nijako neodrazí, len tým, že pripravujú nové podklady. Zatiaľ však ešte z odboru kultúry VÚC nemajú dosť informácií. Ten sa totiž zatiaľ vraj iba formuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.