strany, ktorú založil Peter Weiss a Brigita Schmögnerová. Po odchode neplánuje podať demisiu z funkcie člena vlády, predseda SDĽ Pavel Koncoš ju však od neho očakáva.
"Bolo to asi najťažšie rozhodnutie môjho života, ale dnes pre mňa niet inej cesty," hovorí o prestupe Ftáčnik. Na ministerstve je pripravený dokončiť to, čo začal.
Koncoš má iný názor a ak Ftáčnik nepodá demisiu, budú orgány SDĽ žiadať jeho odvolanie. Nový kandidát na ministra by mal byť známy do troch týždňov.
"Nie som priviazaný k ministerskej stoličke. Rešpektujem, že tento post patrí podľa koaličnej zmluvy SDĽ. Je na nej, či sa rozhodne ma z funkcie odvolať, alebo nie," povedal Ftáčnik. Podľa neho sa SDĽ zradikalizovala a stavila na konflikty: "Stala sa málo vypočítateľnou, prevláda v nej nízka tolerancia k iným názorom. Dospel som k presvedčeniu, že pri takejto politike bude mať SDĽ problémy dostať sa do parlamentu."
Koncoš vyčíta Ftáčnikovi, že ešte pred mesiacom verejne hovoril, že z SDĽ neodíde a ostane v nej do konca volebného obdobia. Ftáčnik oponuje, že vo februári jasne povedal svoje výhrady, no odvtedy sa politika strany vôbec nezmenila.
Ústredný tajomník SDĽ Ján Richter tvrdí, že na politika vyrástol Ftáčnik práve v tejto strane. Jeho odchod môže mať podľa Richtera vplyv na štruktúry strany, pretože v nej mal istý vplyv. V zákulisí sa hovorí aj o ďalších politikoch, ktorí chcú odísť od Koncoša. Na rade je údajne minister obrany Jozef Stank, ktorý je voči vedeniu SDĽ kritický. Aj podľa jeho vyjadrení je však pravdepodobné, že ostane v SDĽ až do volieb. Stank nechce svojím odchodom z ministerstva ohroziť integračné záujmy Slovenska. O odchode k Weissovi uvažuje aj mnoho ľudí z nižších štruktúr SDĽ.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.