migračnej vlny k Weissovi už v najbližších dňoch do značnej miery predznačí, či tradičný subjekt ponovembrovej scény, SDĽ, vôbec prežije. Zreálňuje sa i prognóza, ktorú sme si dovolili už v novembri bezprostredne po zvolení Pavla Koncoša: Ani táto výmena predsedu nemusí byť do volieb v SDĽ ešte poslednou.
Koncoš potvrdil, že sa v ňom skrýva mohutný potenciál zadupať volebné šance vlastnej strany do zeme. Dnes je už bez diskusie, že jeho vklad na zosuve preferencií SDĽ je priam leví. To vidí teraz už každý družstevník. Keby bol teda rozklad SDĽ dostatočne rýchly, to znamená na nominačnom zjazde Koncoš zvrhnutý, mohol by sa vývoj presmerovať ešte aj k opätovnému zbrataniu s utečencami. Resp. až spoločnej kandidátnej listine. A tu leží aj prvá pochybnosť nad načasovaním Ftáčnikovho kroku; jeho odchod, ktorým strhne za sebou aj ďalších prebehlíkov, volebné vyhliadky ľavice ako celku skôr oslabuje, keďže je zrejmé, že spasenie je v spoločnom postupe. Ak teda ešte nejaké spasenie vôbec existuje....
Odskok ministra školstva práve v tejto chvíli je pochybný aj inak. Principiálne by bolo odísť hneď spolu s Weissom a Schmögnerovou, alebo potom až v momente uzávierky kandidátnych listín do volieb. Ftáčnik však pri rozhodovaní evidentne uprednostnil osobné hľadiská. Dá sa pochopiť vysvetlenie, že odchádza z SDĽ "kvôli politike, ktorej nerozumie a nemôže ju obhajovať". Nie je sám; my sa však musíme pýtať, prečo na to neprišiel už koncom januára, keď sa pri odvolávaní Schmögnerovej zašil ako voš. "Mám svoju zodpovednosť za stabilitu vlády a naplnenie programu, s ktorým som do tejto funkcie vstupoval. Toto je moja priorita", uviedol vtedy Ftáčnik, keď ho novinári napokon horko-ťažko vypátrali.
Ftáčnik je pekný špekulant - do dvoch mesiacov sa mu priority poriadne pomotali. Ako minister dotiahol do konca svoju korunnú agendu, vysokoškolský zákon, ktorý mu má slúžiť v ďalšej kariére ako imidžový doplnok. Prioritou je preto už čosi iné: Na ustanovujúcom kongrese SDA si musí zabezpečiť "primeranú" stranícku pozíciu. Podľa zásluh a "honoru" mu náleží post prvého podpredsedu, keby ale zotrvával v SDĽ dlhšie, asi by ho nezískal.
Ftáčnik prestupuje v čase najvhodnejšom pre seba, nevýhodnom však napríklad aj z hľadiska vládnutia. Koncoš avizuje meno nového ministra do troch týždňov. Prepriahať v ktoromkoľvek rezorte päť mesiacov pred voľbami je však už temer to isté, ako funkciu neobsadiť vôbec. Než sa dotyčný (Andrassy?) zorientuje, kde je zasadačka a kde WC, sú tu prázdniny a ostrá kampaň.
Omnoho serióznejšie pôsobí Jozef Stank. Zaiste ani on neuvažuje zostať v Koncošovej SDĽ o deň dlhšie, než musí. Nad svoju politickú budúcnosť však postavil štátny záujem, ktorým je integrácia do NATO. Keďže ide naozaj o kľúčový rezort, Koncoš by sa možno ani neodvážil žiadať výmenu ministra obrany (na rozdiel od školstva). Stank však z princípu "nechce urobiť nič, čo by viedlo k destabilizácii a spochybneniu integrácie".
Mimochodom, Ftáčnik politiku SDĽ, ktorej tak nerozumie, viackrát obhajoval v prvej línii. A to argumentáriom totožným s Migašom či Koncošom. Trebárs v kauze reformy verejnej správy, predtým novelizácie ústavy, či teraz naposledy privatizácie SPP, keď v synchróne s Magvašim tvrdil, že kladné hlasovanie na vláde spôsobili zmeny transakčných dokumentov "v prospech SDĽ"... Ani pre školstvo to nebude nijaký drvivý úder, ak SDĽ využije svoje dispozičné právo na tento post; Milan Ftáčnik sa ukázal ako typický antireformný rezortný šéf, ktorý gros svojej energie vložil do naháňania stavovských výhod pre pedagógov a ostatný personál. Naopak, všemožne brzdil zmenu systému. Toho výkričným svedectvom je aj jeho najväčšia trofej - plošná bezplatnosť štúdia, ktorú si vydupal, s podporou teraz odvrhnutej SDĽ, vo vysokoškolskom zákone. "Reformnosť" Ftáčnika siahala až tak ďaleko, že keby sa spoplatnilo čo len externé štúdium, bol pripravený celý zákon stiahnuť z rokovania parlamentu.
Zbehnutie Milana Ftáčnika je kľúčovým momentom, od ktorého sa bude už priamo odvíjať predvolebná kryštalizácia nielen v relácii SDĽ a SDA, ale na celej ľavici. Spustil sa proces, ktorý by mal ukázať, či ťažiskovým subjektom pre stále redšie rady socialistických voličov bude SDĽ, alebo SDA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.