rady, ale aj o východiskách hlavných politických síl pred prezidentskými voľbami o dva a pol roka. O zvolenie podľa rovnomerne zmiešaného pomerného a väčšinového volebného systému (s voľbou po 225 poslancov oboma spôsobmi) sa uchádza 33 strán a blokov, avšak šancu prekonať štvorpercentný prah má len šesť až osem subjektov.
Horúcim favoritom na víťazstvo je široký pravocentristický blok expremiéra Viktora Juščenka Naša Ukrajina. Podľa posledných prieskumov výrazne dominoval v západných a menej v centrálnych oblastiach. Predstavuje umiernenú alternatívu autokratickému režimu prezidenta Leonida Kučmu. Prenasledovala ho stále vplyvná Komunistická strana Ukrajiny s Petrom Symonenkom a najsilnejšími pozíciami na prevažne ruskojazyčnom východe a juhu krajiny. Jej podpora je založená na hlasoch najstaršej generácie, nostalgicky spomínajúcej na sovietske časy. Od volieb k voľbám sa však znižuje.
"Od výsledkov volieb záleží napríklad aj ďalší vývoj na Ukrajine smerom k Európe alebo Rusku. Chcem, aby naša dosiaľ mnohostranne orientovaná politika bola jednovektorová, proeurópska," povedal nám v centre Kyjeva 27-ročný stredoškolský učiteľ angličtiny a ukrajinčiny Valentyn Rudika z mesta Rivne na západe krajiny. "Najbližšia k mojim predstavám je Naša Ukrajina. Keď bol Juščenko premiérom, učitelia začali pravidelne dostávať mzdy. Predtým stále existovala zadlženosť na výplatách. Som presvedčený, že tento subjekt môže potvrdiť pozitívne zmeny v ekonomike, ktoré teraz využíva vláda Anatolija Kinacha," uviedol. Aj Valentyn ako mnohí Ukrajinci, považuje za možné sfalšovanie volieb, čo je veľmi nebezpečné. Dúfa však, že podiel falšovania sa bude postupne znižovať.
Proprezidentský centristický blok Za jednotnú Ukrajinu s vedúcim úradu prezidenta Volodymyrom Lytvynom a premiérom Kinachom si napriek nižšej popularite robí nároky na najväčšiu frakciu v parlamente. Majú mu v tom pomôcť najmä mandáty v individuálnych obvodoch s lepšími možnosťami moci vplývať na priebeh a výsledky hlasovania. Zjednotení sociálni demokrati Viktora Medvedčuka založili svoju agitáciu na úspechoch sociálnej demokracie v Európe, kde ich však zatiaľ nechcú prijať do vlastných radov. Kampaň sprevádzalo rozsiahle zasahovanie štátnych a miestnych orgánov do volebného procesu, uprednostňovanie proprezidentského bloku, nerovný prístup subjektov a nevyvážené informovanie v médiach. Priebeh volieb sleduje rekordné množstvo okolo tisíc zahraničných pozorovateľov.
Martin BENKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.