Marianna MEŠŠOVÁ & Darius IVAN
Prešov - Osem starostov a päť poslancov zvolia občania miest a obcí prešovského kraja v doplnkových voľbách. Predseda národnej rady Jozef Migaš ich naplánoval na sobotu, 13. apríla. Voliť sa bude aj v medializovanej obci Svidníckeho okresu Bodružaľ, kde starosta z HZDS vymenil svoje miesto za fľašku. Hoci to v Bodružali spočiatku vyzeralo tak, že sa žiadny kandidát na starostu nenájde, našiel sa. V posledných doplňujúcich komunálnych voľbách sa o funkciu starostu Bodružale uchádza opäť kandidátka HZDS, 37-ročná robotníčka Božena Maľáková.
V Bardejovskej obci Richvald sa v boji o miesto starostu stretnú nezávislá učiteľka, 35-ročná Ing. Anna Foľtová a kandidát koalície SDĽ-HZDS, 52-ročný zootechnik Vladimír Hrizner. Jediným kandidátom na starostu v obci Maškovce (okres Humenné) je 30-ročný technik z HZDS Miroslav Valalík. Obdobná situácia je v kežmarskej obci Zálesie, kde za HZDS kandiduje 57-ročný Jozef Pisarčík. Dvaja uchádzači o miesto starostu sú v Svetliciach (okres Medzilaborce). Podnikateľ s legitimáciou Komunistickej strany Slovenska 46-ročný Vasiľ Dudáš sa o priazeň obecných voličov podelí s o rok mladším poisťovákom Jaroslavom Ivancom, kandidátom SDĽ. Na miesto starostu v stropkovskej obci Veľkrop majú zálusk traja kandidáti. Za HZDS sa na tento post tlačí 48-ročný elektrikár Milan Jaseľský. O desať rokov mladší robotník Miroslav Liška ide do volieb ako nezávislý. Trojicu uzatvára kandidátka SDĽ, 33-ročná úradníčka Jana Tabaková. Jeden kandidát na miesto starostu je v prešovskej obci Lada. Za koalíciu HZDS-Smer-SOP tu kandiduje 39-ročný odborný referent Milan Hudák.
Najviac uchádzačov o miesto starostu je v Kokošovciach (okres Prešov). V tejto obci sa vyskytol aj problém. Miestna volebná komisia tu na kandidátku nezaradila kandidáta koalície HZDS-SOP-SDĽ, 52-ročného strojníka Miroslava Ivaneckého. Podľa šéfa okresnej volebnej komisie Eugena Longauera problém vyriešil Okresný súd v Prešove, ktorý právo M. Ivaneckého kandidovať potvrdil. Miestna volebná komisia nechcela M. Ivaneckého zaregistrovať, lebo na kandidátnej listine nemal vyznačené, že kandiduje za koalíciu politických strán a chýbala aj pečiatka. Okrem M. Ivaneckého sa o funkciu starostu tejto prešovskej obce uchádzajú ďalší traja nezávislí kandidáti, 47-ročný stavbár Ing. Vincent Ivanecký, jeho rovesník, podnikateľ Štefan Vaško a 44-ročný podnikateľ Stanislav Minárik.
Predseda krajskej volebnej komisie a zároveň vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy krajského úradu Pavol Drotár tvrdí, že o všetkom v súvislosti s voľbami rozhoduje miestna volebná komisia. "Keď sa vyskytnú nejaké nespokojnosti s jej činnosťou, treba ich adresovať na súd. Skúsenosti, ktoré máme hovoria, že chodenie na súd pred voľbami znamená, že vždy všetkých zapíšu, nech si to občania rozhodnú." Tento postup sa P. Drotárovi javí ako najrozumnejší. "Tam kde je jeden kandidát stačí, že príde k voľbám sám. Keď nemá schizofréniu, bude mať jeden hlas a hotovo."
P. Drotára sme sa ešte opýtali, či má zmysel robiť doplňujúce komunálne voľby, keď riadne komunálne voľby budú koncom roka. "V prípade starostov to určite zmysel má, lebo aj keď nestihnú uspieť, tak keď skončia dostanú päťmesačné odstupné." Tiež poznamenal, že sa nesmie zabúdať na to, že starostovia majú slušné platy. "Veď aj v najmenšej dedinke s niekoľkými obyvateľmi má starosta plat dvaapolnásobok priemerného platu, ktorý sa odpočítava od Bratislavy. Tento sa potom navyšuje s počtom obyvateľov. Skrátka byť starostom je dobrý džob," skonštatoval Pavol Drotár.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.