predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Tatár (na obr.). Ako uviedol, jeho strana má zatiaľ vytvorené krajské štruktúry, no v Prešovskom okrese etablovaná zatiaľ nie je. To by sa však podľa jeho slov malo čoskoro zmeniť a v krajskom meste si mieni OKS otvoriť aj kanceláriu.
OKS vznikla ako reakcia na udalosti, ktoré sa udiali na sneme Demokratickej strany, keď sa do čela DS dostal Ľudovít Kaník so svojimi prívržencami. Ako vníma s odstupom času rozhodnutie založiť stranu, napríklad po tom, čo sú známe výsledky výskumov preferencií, v ktorých OKS vôbec nefiguruje?
"Aby som upresnil, máme preferencie okolo pol percenta. Dôvodom je aj dosť neskoré založenie strany, lebo na podporu verejnosti treba aj nejaký čas," uviedol P. Tatár, pričom dodal, že podľa prieskumov asi 45 percent populácie zaregistrovalo, že táto strana vznikla. "Z toho vyplýva, že keď sa robil výskum, či je dostatočne známa OKS, tak možno menej než polovica populácie zobrala na vedomie, že takáto strana vznikla, a postupne rastie jej známosť a očakávame, že začnú, i keď len veľmi skromne, rásť i preferencie." Do parlamentných volieb sa OKS mieni dostať cez kandidátku KDH alebo SMK, dohodnúť by sa, podľa Tatárových slov, mali v máji.
"Dôvodom založenia OKS bola kontinuita našej vlastnej politiky od roku 1989 a bezprostredný dôvod bol vývoj v tomto volebnom období, kde dosť splynuli strany opozície a vládnej koalície v očiach obyvateľov," povedal nám ďalej šéf OKS, ktorá chce "obnoviť dôveru v reformy a propagovať poctivosť v politike". Podľa jeho slov sa totiž ani za súčasnej vlády "nijaká zásadná reforma, okrem pokroku v privatizácii, neuskutočnila".
Faktom je, že DS sa formovala niekoľko rokov do podoby, v ktorej bola, a aj tak nemala dostatočný voličský potenciál. A práve v tom čase sa od nej odčlenila ešte aj OKS. Petra Tatára sme sa preto spýtali, či to nebol príliš fundamentalistický krok? Išlo o niečo podobné, ako spravila Pravá SNS, i keď na inej strane barikády politického spektra, ktorá má taktiež skoro rovnaký program ako "materská" SNS.
"Nám bolo ľúto, že sa neudržal pôvodný charakter Demokratickej strany, a nebolo to ľahké rozhodnutie," uviedol šéf ministrany a podotkol, že vtedajšie nové vedenie DS chcelo ísť skôr po cestou kompromisov. "Kde sa až dostal Ivan Mikloš, dnes známy ako majster kompromisov? My sme našim bývalým kolegom hovorili, že to - po prvé - zničí obsahovú stránku, v ktorej sme boli prínosom pre politickú scénu a po druhé neprinesie percentá." Program OKS a DS sa podľa Tatára líši v detailoch. Napríklad v prípade reformy verejnej správy, niektorých daňových zákonov či vysokoškolského zákona šla DS do kompromisov, OKS nie.
Aj keď zástupcovia dnešnej Občianskej konzervatívnej strany vyčítali novému vedeniu DS snahu o mediálny prienik, OKS je na stranu s minimom preferencií dosť často v médiách. "Je to paradox. Sme aktívni v parlamente, prinášame nové témy, preto dostávame priestor. No napríklad Slovenská televízia nás registruje ako nezávislých, v niektorých médiách sa nevyskytujeme ani toľko..."
P. Tatár nazval Ivana Mikloša majstrom kompromisov. Nespravil to on tentokrát správne a vy chybu, keď vezmeme, že dvakrát, v 92-om a 94-om, práve Ivan Mikloš (dnes je v strane, ktorá má istotu povedzme desiatich percent) ako líder prehral voľby pre vtedajšiu ODÚ a DS? - opýtali sme sa. "My sme od roku 1992 neustali v politike a v roku 1998 sme s piatimi percentami dostali Ivana Mikloša do vlády. A túto skúsenosť chceme zopakovať, ale v prípade, že on sa rozhodol inak, tak bez Ivana Mikloša."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.