návštevy prijímame doma. Takáto príležitosť sa nezaobíde bez pohostenia, chutného jedla a niekoľkých druhov nápojov. Keďže obvykle sedíme a hodujeme v obývačke, usadení na gauči a v kreslách, misy s jedlom, fľaše a poháre sa tiesnia na stolíku, ktorý svojimi rozmermi nestačí. V takej chvíli je na nezaplatenie mobilný servírovací stolík. Môžeme naň uložiť riady a poháre čo práve bezprostredne neužívame, podľa potreby ho presúvame tak, aby neprekážal.
Stolík môže mať hornú plošinu vo výške konferenčného stolíka, ale môže byť aj vyšší. Mal by mať aspoň dve úrovne úložných plôch, pričom dole je miesto na fľaše s alkoholom i nealkoholickými nápojmi, prípadne tam držíme čisté dezertné tanieriky, horná plošina poslúži na rôzne druhy pohárov, ktoré si dopredu pripravíme podľa predpokladaného počtu hostí.
Vzhľad stolíka prispôsobíme tvarovo aj farebne zariadeniu miestnosti, vhodným materiálom je drevo, ale v modernejšom interiéri sa dá akceptovať aj plast, kov kombinovaný so sklom a podobne.
V prípade dreveného stolíka je vhodnejšie tvrdé drevo. Základom bude obdĺžniková doska, môže byť z úsporných dôvodov aj z hrubšej preglejky, ak ju orámujeme ozdobnými lištami. Tie zakryjú dyhové vrstvy viditeľné na bočných hranách. Na túto základňu umiestnime bočné dosky, plné alebo odľahčené vyrezanými otvormi. Keďže dve dosky na protiľahlých stranách by tvorili labilnú zostavu, dosky dáme kolmo na seba do tvaru T (obr. 1), alebo použijeme tri dosky do pôdorysu H. Opäť platí, ak bude materiálom preglejka, bočné hrany zakryjeme lištami. Medzi doskami zostáva dosť priestoru na uloženie fliaš. Dosky navzájom k sebe aj k základni pripevníme drevenými kolíčkami a spojenie posilníme lepidlom. Takýto spoj je neviditeľný, k základni môžeme konštrukciu stien aj priskrutkovať zospodu. Na steny umiestnime hornú dosku, ktorej povrch môžeme prispôsobiť povrchu konferenčného stolíka, na úpravu použijeme preglejku s peknou kresbou dreva, prípadne nalepiť keramické obkladačky alebo sklo.
Veľkosť vrchnej dosky je zhodná so základňou, prípadne je o niečo väčšia. Aj vrchnú dosku obložíme zboku lištami, dokonca širšími aspoň o centimeter, tie necháme smerom nahor prečnievať, čím sa vytvorí zábrana pred spadnutím pohára na zem, zvlášť pri prudšom presune stolíka.
Steny z dosiek možno nahradiť nôžkami, ktoré sú buď z guľatiny (ak máte v dielni sústruh, tak ich aj profilujete jemným ornamentom), alebo z hranolov. Či už použijete jeden alebo druhý spôsob, pre lepšiu stabilitu nôžky v mieste spojenia so základňou a hornou doskou posilnite trojuholníkovými doštičkami (obr. 2) a navzájom ich tiež zabezpečte rozperami z paličiek.
Tvar stolíka môže mať rôzne podoby, napríklad zaujímavo pôsobí, ak odrežeme rohy z obidvoch nosných plôch, čím získa tvar osemuholníka. V takom prípade však bude komplikovanejšie obkladanie bočných hrán lištami, pretože na odrezanie pod správnym uhlom bude potrebná pokosová píla. Výsledok však stojí za to.
Napokon zostáva rukoväť stolíka, pomocou ktorej ho budeme premiestňovať a kolieska, na ktorých sa presunie. Rukoväť je viac na ozdobu, pretože aj bez nej stačí chytiť stolík za okraj a posunúť žiadaným smerom, ale predsa len si ju môžeme zostrojiť z dvoch kusov dreva, ktoré vyrežeme priamočiarou pílou, rašpľou upravíme hrany a cez otvory s priemerom 12 15 mm presunieme spájaciu tyč, ktorá poslúži na uchopenie. Celok priskrutkujeme z hornej doske zospodu (obr. 3). Kolieska otáčavé na všetky strany dostať v železiarstve, priskrutkujeme ich k základnej doske zospodu (obr. 4).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.