spisovateľov. Rad firiem umožňuje decentralizáciu práce a jej vykonávanie doma. Mnoho z nás teda hľadá vhodný kút pre pracovný stôl s počítačom, nádobou na kancelárske sponky, štósy večne neupravených dokumentov... a kladie si otázku, či sa aj prvok pracovne znesie so súkromným interiérom.
Pravidelné vstávanie
Tiež doma zostáva základom klasického pracovného miesta dostatočne veľká pracovná plocha. Ideálne je, pokiaľ sa dá výškovo nastavovať, má ergonomický tvar a je kompatibilná s ďalšími prídavnými modulmi, ale aj s ostatným zariadením miestnosti. K modernému pracovnému nábytku patri odvedenie kabeláže niektorou jeho časťou. V poslednom čase sa odporúča umiestnenie predmetov nutných na prácu o niečo ďalej, než iba na "dojazd" stoličky na kolieskach. Zdá sa to byť nezmysel? Nie, lekári totiž prišli na to, že pravidelné vstávanie od stola podporuje prekrvenie celého organizmu a to má i na kvalitu práce pozitívny vplyv.
Čo so stolom
Základné miery pracovného stolu sú určené dosť presne (výška 68 - 76 cm, dĺžka 160 cm, hĺbka 80 cm), avšak aj napriek tomu sa pojatie líši vo veľkom alebo úspornejšom priestore. Vo veľkom môžeme pracovisko riešiť od dĺžky a vytvoriť si tak pomocou stolu umiestneného v priestoru deliacu líniu verejného priestoru - pred stolom, a súkromného - za stolom. Na skromnejšej ploche sa využíva najčastejšie roh miestnosti (priestorovo najúspornejší variant) alebo pristúpime k riešeniu do tvaru písmena L. Pracovný stôl je dnes najčastejšie tiež stolom pod počítač. Ak máme stôl iba základnej veľkosti, potom sa vyplatí zabezpečiť si pre počítač špeciálny stolík či stojan na kolieskach, ktorý má nielen tú výhodu, že monitor nezaberá miesto, ale je ho možné previesť do inej časti miestnosti. Pracovné miesto sa tak stáva v pravom slova zmysle mobilné a polyfunkčné, čo je jedným zo základných požiadaviek kladených na súčasné bývanie.
Parametre stoličky
Pri práci sa dá pokojne aj stáť, ale väčšina z nás pri nej predsa len častejšie sedí. Zaklínadlom navodzujúcom príjemné pracovné prostredie je teda hlavne stolička. Na bežnom domácom počítači sa niekedy strieda aj viac členov domácnosti, takže nastaviteľnosť výšky sedáku stoličky by malo byť samozrejmosťou. Ideálna je však takzvaná synchrónna mechanika, čo znamená, že sa dá nastavovať ako dĺžka, tak sklon operadla a to v správnom ergonomickom pomere. Kvalitné typy stoličiek majú päťramenné podnožie s voliteľnými kolieskami na hladký alebo hrubší povrch. Pri nákupe by sme sa mali okrem iného presvedčiť, či nás stolička netlačí na stehná, čo by bránilo vhodnému prekrvovaniu končatín. Zamyslíme sa, či zvoliť opierku rúk, pretože znižujú nápor na chrbticu a ramenné svaly a overme si, či máme pri sedení dostatočne podoprený chrbát v krížovej oblasti.
Hravé drobnosti
Okolie počítača nemusí vôbec pôsobiť kancelárskym pracovným dojmom. Ak chceme aj miesto k práci oživiť absolútnym optimizmom, stačí proste nevoliť doplnky v inak elegantnom štýle hi-tech. Celý rad stojančekov na kancelárske spony alebo držiaky na papierové bloky, a pod. sú mnohými dizajnérskymi spoločnosťami ponímané s maximálnou mierou hravosti. Týmito detailmi sa dnes už zaoberajú tvorcovia svetových mien a hlavne Taliani vedia, že tendencia k hravosti človeka neopúšťa ani v dospelom veku... a že sa jej nevzdáva ani v takej serióznej zodpovednej chvíli, ako je práca.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.