horúcej vode, kedy stačí asi 10 minút varu. Vlhký substrát pre výsev sterilizujeme tiež teplom, napríklad tak, že ho v mikrotenovom vrecúšku či v sklenenej nádobe ponoríme do vody, ktorú uvedieme do varu a asi 20 minút varíme. Rovnaký efekt dosiahneme umiestnením substrátu do mikrovlnej rúry, kde ho ohrievame počas 10 minút na najvyššom výkone.
Umelohmotné nádoby dezinfikujeme dôkladným vymytím niektorým z kuchynských saponátov a potom použijeme bežný dezinfekčný prostriedok či stredne fialový roztok hypermangánu.
Výsev pod umelé svetlo
Najviac sa osvedčilo vysievanie pod obyčajné žiarivky. Pre začiatok úplne stačí dvojtrubicové teleso dlhé asi 60 cm. Odstránime kryt zo žiariviek, aby výsevu netienilo a žiarivku zavesíme asi 2 - 3 cm nad viečko výsevných misiek (asi 5 - 6 cm nad výsev). Rastlinkám svietime maximálne 12, obyčajne však asi 10 hodín denne. Teplota vo výsevnom prostredí by sa mala pohybovať medzi 25 - 30 °C cez deň, v noci môže klesať aj pod 20 °C. Vysokohorské druhy (Rebutia, Sulcorebutia a pod.) klíčia lepšie pri nižších teplotách - asi okolo 20 °C
Výsev pod umelé svetlo má svoje nesporné výhody. Pestovateľ môže vysievať prakticky kedykoľvek, nie je odkázaný na jarné mesiace, nemusí dbať na to, aby rastlinky do zimy boli dostatočné silné, aby vydržali dlhé obdobia sucha. Výsev a prepichované rastlinky môžu byť pod žiarivkami až rok. Pri prechode na slnko je však na mieste veľká opatrnosť. Semenáčiky musíme aspoň mesiac umiestniť na nie veľmi exponovanom mieste, nutné je tienenie a prísun čerstvého vzduchu dostatočným vetraním.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.