tomu, že vo veku päťdesiatich rokov má problémy so zrakom, sa ešte svojej záľuby nevzdala.
" Pozerala som televíziu, a tam som to uvidela. Povedala som si, že by som mohla maľovať vajíčka. Roztopila som vosk a skúsila som to," rozhovorila sa Z. Pačenovská o tom, ako sa k výzdobe dostala. V priebehu štyroch až piatich dní ozdobila 100 vajec. Ako vraví, kraslice väčšinou rozdá svojim blízkym, kolegom a susedom. Aj školáci za ňou mnohokrát prídu, aby im vyzdobila vajíčka. Neodmietne.
Na zdobenie používa slepačie vajcia zo svojej domácnosti, ktoré po vyfúknutí používa na pečenie. "Všetci si už doma zvykli, že pred Veľkou nocou jedia prevažne vaječné jedlá". Okrem slepačích vajec maľovala na kačacie. V budúcnosti by sa však rada dostala i k pštrosím.
Ornamenty, ktorými zdobí kraslice, čerpá z vlastnej fantázie, časopisov i od detí. "Deti mi povedia, nerobte také, robte "lastovičky"," prezradila s úsmevom Z. Pačenovská. Ako dodala, páčia sa jej dvojfarebné vajíčka. Technika spočíva v roztopení voskovej farbičky nad ohňom. "Záleží však aj od voskoviek. Naše originálne sú lepšie ako čínske," skonštatovala Z. Pačenovská. Preto sa stane, že si v škole s deťmi farbičky vymieňa, alebo jej ich sami podarujú.
Uvažovala už aj nad zmenou techniky. Láka ju vŕtanie do vajíčok
s oslovila ju aj práca so slamou. Skúšala maľovať včelím voskom i voskom zo sviečok, avšak ostala pri pôvodnej technike.
Ako poznamenala, v ich kraji nebolo zvykom dávať "kúpačom" vajíčka, skôr peniaze. A ani v súčasnosti sa nič nezmenilo. Rozdávajú sa buď peniaze, alebo sladkosti. "Je mi ľúto, že tradície vo Vyšnej Slanej zanikajú. Predtým chlapci chodili polievať dievčatá už o tretej hodine ráno so spevom a harmonikou. Vždy sme sa na to tešili," zaspomínala si Z. Pačenovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.