Malé a stredné podnikanie je alfou a omegou riešenia problému vysokej nezamestnanosti
Žehra Rozvoj drobného a stredného podnikania je oblasť, ktorá by mala podľa ekonomických teoretikov napomôcť rozvoj regiónov s vysokou mierou
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nezamestnanosti.
Žehra je obec, kde "vládne" takmer sedemdesiatpercentná nezamestnanosť. Zamestnávaním tridsiatich ôsmich zamestnancov, z toho priamo z obce pätnástich ľudí, znižuje túto smutnú štatistiku firma Drevovýroba Kočiš. Okrem Žehranov pracovné uplatnenie v tejto firme nachádzajú obyvatelia z blízkeho okolia, a to zo Spišského Podhradia, Klčova, Nemešian i Levoče.
"Našou hlavnou činnosťou je výroba eurookien," vysvetlila majiteľka firmy Anna Kočišová (na snímke). Ide o výrobok, ktorý obsahuje izolačné dvojsklo, trojvrstvové drevo a výsledný efekt je vyššia tepelná a zvuková izolácia.
Výrobné priestory o rozlohe 800 metrov štvorcových sú v tomto prípade prístavbou rodinného domu majiteľov firmy. Jej výrobná činnosť sa datuje od 15. mája 1996. Na začiatku poskytli pracovné miestoa jednej osobe. "Čo sa týka personálnej situácie, vo veľkej miere využívame dotačnú pomoc úradu práce. Prednedávnom sme napríklad touto formou zamestnali štyroch pracovníkov," uviedla A. Kočišová.
Pri výrobe eurookien, drevených dverí a iných doplnkových výrobkov pracujú zamestnanci v jednosmennej prevádzke. Mesačne vyprodukujú výrobky za dva milióny korún.
Hlavné finančné zdroje sa majiteľom podarilo získať cez rôzne dotačné projekty štátu, týkajúce sa podpory malého a stredného podnikania. "V roku 1997 sa nám podarilo získať 60 tisíc nenávratnú pôžičku. Pol milióna sme zase získali formou návratnej pôžičky," konkretizuje A. Kočišová.
Strojový park sa im podarilo zabezpečiť pomocou lízingu, čo v tomto prípade predstavuje tri milióny päťstotisíc korún. "V blízkej budúcnosti plánujeme rozšíriť výrobné priestory. Na túto investíciu potrebujeme približne tri milióny korún," hovorí majiteľka firmy.
Na otázku, do akej miery pomáha, či komplikuje štátna sféra činnosť drobným podnikateľom A. Kočišová hovorí: "V prvom rade komplikácie nám spôsobuje vysoké množstvo kontrol. Akceptujem, že je to zo strany daňovníkov či iných inštitúcií potrebné. Vadí mi však, že tieto kontroly majú iba charakter postihovania finančnými pokutami. Nemajú žiadny preventívny či do istej miery výchovný charakter. Po návšteve kontroly nie som totiž v danom odbore o nič múdrejšia ako predtým. A to mi pri týchto kontrolách asi najviac chýba. Okrem toho, podnikanie nám komplikuje aj nevedomosť niektorých štátnych úradníkov. Niekedy si telefónne slúchadlo na štátnom úrade podá aj niekoľko ľudí, kým mi dokážu odpovedať na otázku, s ktorou som sa na nich obrátila," vysvetlila majiteľka firmy Drevovýroba Kočiš.
Zaujímavosťou na činnosti tejto firmy je aj ekologická likvidáci odpadu. "Z dreva totiž vyrábame brikety, ktoré následne používame na vykurovanie. V tomto prípade nejde o žiadnu výhodnú ekonomickú záležitosť, iba o šetrenie životného prostredia," povedala A. Kočišová.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.