svoj hlboký symbolický význam. Dôkazom nad dôkazy je prvé ovocie: Konštituovanie Úradu štátnej služby (ÚŠS), meno a prvé kroky jeho šéfa.
Základnou filozofiou existencie ÚŠS, ktorú nám vštepil do zákona sám veľký Brusel, je "ODPOLITIZOVANIE ŠTÁTNEJ SPRÁVY". Dosiahnuť sa má tak, že do právomoci ÚŠS sa prenášajú personálne rozhodnutia, vyhlasovanie konkurzov a ich víťazov, služobné a kariérne hodnotenia, vydávanie služobných predpisov a pod. Teda všetko to, čo bolo doteraz v moci politikov, s ktorými bola príšerná skúsenosť; najmä po voľbách usporadúvali nájazdy na úrady a od pivnice po povalu vymetali všetko, čo nemalo legitimáciu správnej farby.
Zárukou odpolitizovania, podľa vzoru EÚ, je teda superúrad, ktorý urobí raz a navždy koniec straníckym nomináciám a politickým vplyvom na zamestnancov štátu. Nuž, pekná európska teória; v Amerike ale poznajú aj také porekadlo, že najlepšou skúškou pudingu je jeho zjedenie...
Viac ako desať záujemcov sa zúčastnilo konkurzného konania na miesto predsedu ÚŠS. Výberová komisia odporučila vláde, ktorá mala posledné slovo, dvoch kandidátov: Ľubomíra Plaia, prominentného člena SDKÚ (starosta Lamača), a Milana Gacíka, prominentného člena SDĽ (štátny tajomník MK). Čiže odborne najkvalifikovanejší sa ukázali kandidáti dvoch najsilnejších vládnych strán. Aká zhoda okolností... Češi hovoria, že "náhoda je vůl".
Potom sa mesiac, cez tri koaličné rady, politici prekrikovali, že ktorý z dvoch je lepší. Iste nikoho neprekvapí, že SDĽ a SOP pretláčali Gacíka z SDĽ, SDKÚ a SMK Plaia z SDKÚ. Keďže na KR nedošlo k dohode, rovnako sa rozložili aj sympatie vo vláde... Jednoducho, každý vidí, že prioritná bola odbornosť. Takže šéfom úradu, ktorý má štátnu správu odpolitizovať, sa stal Ľubomír Plai, keď získal všetky hlasy SDKÚ a ešte tri SMK.
Aby nebolo najmenších pochýb, že rozhodovala len odbornosť, Dzurinda po voľbe vyhlásil, že Plai "nie je nominant SDKÚ, lebo na orgánoch SDKÚ sa jeho nomináciou nikdy nezaoberali". Rozumiete tomu - chodí ako SDKÚ, kváka ako SDKÚ, vyzerá ako SDKÚ, volí ho SDKÚ (na vláde 11 hlasov, z toho 9 SDKÚ), ale nie je nominant SDKÚ. Odpolitizovanie štátnej správy sa začalo.
Prvou povinnosťou predsedu ÚŠS, ktorú mu stanoví zákon, je vymenovať vedúcich úradov jednotlivých ministerstiev. To sú funkcie, ktoré tu boli aj doteraz, ibaže personálne podliehali rezortnému šéfovi. Podľa toho sú aj obsadené - Dzurinda má Tibora Tótha, Čarnogurský Lipšica, Magvaši Sopiru, atď. Častokrát to ani nie sú stranícke nominácie, ale skôr osobní dôverníci... Ľubomírovi Plaiovi to ale neprekážalo: K depolitizácii štátnej správy vykročil tak, že až na tri výnimky potvrdil ako vedúcich úradov všetkých terajších funkcionárov.
Odpolitizovanie štátnej správy teda začalo "zamurovaním" straníckych nominantov súčasnej garnitúry na doživotie. (Prechodné obdobie dvoch rokov je totiž pri znení zákona o štátnej službe iba formalitou.) K tomuto vynikajúcemu kariérnemu úspechu im stačilo, že hromadne zložili partajné legitimácie a formou čestného vyhlásenia (!) sa zaviazali k "apolitickému správaniu". A je vymaľované; Ľubomír Plai plus ním menovaní vedúci úradov ministerstiev dávajú taký "apolitický" základ štátneho úradníctva, že si môžeme gratulovať a navrhnúť nový sviatok, alebo aspoň pamätný deň: Prvý apríl, deň apolitickej štátnej správy.
Možnosti zostať štátnym úradníkom sa dobrovoľne vzdal iba Daniel Lipšic. Excelentným opakom je Boris Sopira; pre toho je kariéra vedúceho úradu až taká lukratívna, že z SDĽ odchádza ako jej podpredseda!! To iba pre ilustráciu, čo za odbornú kvalitu (ktorá je prioritou!) predstavujú zacementované partajné kádre. Politický líder, teda človek s ambíciou meniť život v štáte, si vyberá budúcnosť úradníka pod štátnou penziou. Na Sopirovi je krásne vidieť, aké sú životné preferencie mnohých našich tzv. politikov.
O pol roka sa dožijeme absurdnej situácie; ministri novej vlády dostanú miesto vlastných straníckych nominantov k ruke protežantov a dôverníkov svojich predchodcov. Že čo to môže spôsobiť za "spolužitie", radšej ani nešpekulovať. Prognóza je tristná: Ak sa nebodaj predsa dostane k moci HZDS (veľmi nepravdepodobné), depolitizácia štátnej správy bude pokračovať úderom proti zákonu o štátnej službe. Iba cez jeho novelu bude totiž možné Plaia odvolať...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.