dopravu uzavretý. "Ak je narušený pilier, je to zlá perspektíva pre Bratislavu. Kým postavíme Most Košická, bude to trvať najmenej dva roky," povedal Vladimír Lunáček z magistrátu.
Remorkér Grafenstein plával v noci proti prúdu Dunaja, no neodhadol svoje sily. Pod mostom už nestačil čeliť silnému prúdu, zastal a vzpriečil sa medzi dvoma piliermi. Vzápätí sa začal potápať jeden z tlačných člnov. "Posádka sa snažila manévrovať, no zatiaľ sa z remorkéra odtrhol ďalší tlačný čln - prázdny, priviazaný naboku. Neovládaný plával po Dunaji, v prístavisku narazil do dvoch tankovacích stanovíšť, pontónov, kde môžu zakotviť lode. Ďalej plával na vodné dielo Gabčíkovo," informoval operačný dôstojník Mestského požiarneho zboru Juraj Kopúnek. Požiarnici dostali hlásenie o nehode v stredu o 23.47, odpojený čln sa podarilo zachytiť vo štvrtok o pol tretej ráno.
Mestskí požiarnici sa spojili s vedením Povodia Dunaja, všetci našťastie zareagovali rýchlo a čln zachytil remorkér Bradlo ešte skôr, ako sa dostal k vodnému dielu. "Správa z dispečingu Povodia Dunaja prenikla k nám veľmi rýchlo, dostal som ju sedem minút po polnoci a do pätnástich minút som bol na mieste, aktivovali sme našich ľudí, ktorí sa spolu so Slovenskou plavbou a prístavmi podieľali na zachytávaní člnu a rozhodovaní, ako riešiť situáciu," povedal Pavel Virág z Povodia Dunaja.
Pod Starým mostom sa zatiaľ potápal prvý ťažný čln. Šiesti lodníci prešli do remorkéra, ktorý odplával na kapitanát Štátnej plavebnej správy. Starý Most uzavreli už vo štvrtok ráno o 02.15 h., našťastie, väčšina Bratislavčanov už odcestovala na dovolenky a pri moste sa netvorili zápchy.
Vo štvrtok odborná komisia skúmala stupeň poškodenia pilierov. V člne bola aj vedúca oddelenia cestného hospodárstva Magistrátu hl. mesta Bratislavy Eva Uhliariková: "Zatiaľ sme piliere mohli skontrolovať len vizuálne, postrehnuteľné sú malé trhliny. V Dunaji je však stále priveľa vody, vysoká hladina znemožnila preveriť základovú časť, pritom máme podozrenie, že práve táto môže byť poškodená."
Pri súčasných podmienkach nemôžu nasadiť ani potápačov, ktorí by preskúmali následky havárie. "Jednoducho, na základe doterajších zistení nedokážeme povedať, do akej miery bola statika narušená. Ako prvé nainštalujeme signalizačné terčíky, vďaka ktorým budeme vedieť, či sa pilier nehýbe," povedala E. Uhliariková. Vrak tlačného člnu je stále zachytený na pilieri, priečne na smer prúdenia vody. Vytiahnuť sa ho podarí možno až o tri mesiace.
Experti odhadujú, že pilier je ohrozovaný zdemolovaným kolosom vážiacim spolu s nákladom a nabratou vodou 1500 až 1800 ton. "Pokiaľ neklesne voda, nič sa napraviť nedá," konštatovala Eva Uhliariková. Dunajská voda klesá tempom približne 40 centimetrov za deň, potrebný je približne dvojmetrový pokles.
Podľa námestníka primátora Bratislavy Františka Deja všetky náklady spojené s odstraňovaním dôsledkov havárie v podobných prípadoch hradí vlastník plavidla. Až na základe expertíz zistia, či nebude potrebné rekonštruovať celý most. Ďalšia obhliadka piliera bude v utorok 2. apríla o 9.00 hod.
Andrea HAJDÚCHOVÁ
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.