že pre zlý zdravotný stav už nebude prednášať na verejnosti. Znamená to, že železná lady stratí svoj vplyv v politike?, pýta sa britská rozhlasová a televízna stanica BBC.
Ešte aj dnes, vyše desať rokov po tom, ako Thatcherová odstúpila z kresla premiéry a z čela Konzervatívnej strany (KS) vyvolávajú jej vyhlásenia na britskej politickej scéne značné vibrácie. Výraznou črtou Thatcherovej bola totiž otvorenosť jej prejavov. Volila starostlivo každé slovo, aby ním uštedrila protivníkom úder.
Aj po tom, ako Margaret Thatcherová odstúpila z čela vlády a strany, každé jej slovo našlo cestu na prvé stránky novín. A u konzervatívcov, ktorí sa doteraz zúfalo snažia dostať z jej politického tieňa, neraz vyvolalo zimomriavky. Jej vyhlásenia spôsobovali vrásky predovšetkým jej nástupcom na čele strany.
"Nezachovala sa férovo k svojim nástupcom. Vedela, že každá mala poznámočka, ktorú utrúsi pred nejakým priateľom na party, či v telefóne, bude putovať ďalej po politickej scéne. Pôsobila veľmi ničivo a demoralizujúco na pozíciu Johna Majora, aj Williama Hagua. Dokonca aj potom, keď zaistila, aby sa Hague v roku 1997 stal lídrom strany," konštatuje Simon Hoggart z denníka Guardian.
Aký bude jej vplyv teraz, keď už na verejnosti vystupovať nebude? Hovorí jej bývalý tlačový tajomník sir Bernard Ingam:
"Myslím, že ju nebudeme veľmi vídať Podľa ma je úplne jasné, že napätie, ktoré vyvoláva verejné prezentovanie názorov, písanie a prejavy, sú už na ňu priveľa. Má 76 rokov."
Hoggart je presvedčený, že bývalá britská premiérka bude postupne svoj vplyv strácať, ale stále bude maž hlavné slovo pri rozhodovaní o tom, kto bude stáť na čele strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.