aj o zamestnanie. V čom spočíva problém? Všetci zamestnanci tejto firmy majú prejsť pod spoločnosť Vulkmont a. s., ktorej majoritným vlastníkom je U. S. Steel. Zamestnanci tvrdia, že im bolo ponúknuté, aby podpísali výpoveď dohodou, čím stratia nárok na odstupné, a vzápätí podpísali nové zmluvy už s Vulkmontom. Ponúkané zmluvy sú však s trojmesačnou skúšobnou lehotou, počas ktorej môže byť s nimi zo strany zamestnávateľa rozviazaný pracovný pomer bez udania dôvodu. Zamestnanci sa boja, že by tak nedostali ani odstupné, a navyše by mohli prísť o prácu.
O vyjadrenie k tomuto problému sme požiadali hovorcu U. S. Steel Košice (USSK) Jozefa Marka. "Spoločnosť Slag-Srap obmedzuje svoje aktivity na území U. S. Steel. Spoločnosť Vulkmont, ktorá je dcérskou spoločnosťou USSK, s cieľom minimalizovať dopad na zamestnancov Slag-Scrapu prejavila záujem o ľudí, ktorí skončili pracovný pomer s uvedenou spoločnosťou. Pracovné zmluvy so spoločnosťou Vulkmont sú uzatvárané na dobu neurčitú s trojmesačnou skúšobnou dobou. Tá je štandardne uvedená v pracovných zmluvách v U. S. Steele. Na stretnutiach za prítomnosti riaditeľa Vulkmontu, zástupcu úseku ľudských zdrojov U. S. Steelu a zástupcu odborovej organizácie dostali pracovníci Slag-Scrapu podrobné informácie o podmienkach zamestnania," uviedol.
Výber tých, ktorí prejdú do Vulkmontu, sa realizuje v dvoch etapách. V prvej bolo vybraných 12 zamestnancov, ktorí nastúpili k prvému marcu tohto roku. V súčasnosti prebiehajú pohovory, na základe ktorých vyberú ďalších potrebných približne 120 k 1. aprílu 2002. Celkove spoločnosť Slag-Scrap a. s. zamestnávala pred 1. marcom 162 zamestnancov. "Tí, ktorí neboli vybraní pre spoločnosť Vulkmont, ostávajú naďalej zamestnancami spoločnosti Slag-Scrap, ktorá bude naďalej pokračovať ako servisná spoločnosť," dodal Jozef Marko.
Zaujímalo nás, s akou transakciou vlastne súvisí prechod zamestnancov odkúpil Vulkmont akcie firmy Slag-Scrap, ak áno koľko, alebo od nej odkúpil časť majetku? "Vulkmont bol úspešný pri ponuke na spracovanie trosky. Preto sa vo firme rozhodli prijať nových zamestnancov tak, ako som uviedol. Vulkmont odkúpil len malú časť aktív, ktoré mu firma Slag-Scrap ponúkla. Do toho neboli zahrnuté žiadne akcie."
Spoločnosť Vulkmont a. s. zabezpečuje vybrané obslužné činnosti súvisiace s výrobou surového železa, vulkanizačnú činnosť v rámci celej spoločnosti U. S. Steel Košice a niektoré údržbárske činnosti. So spracovaním trosky začne od 1. apríla tohto roku.
Svoje stanovisko nám poskytol aj predseda predstavenstva spoločnosti Slag-Scrap Ing. Marek Dlugoš. "Naša spoločnosť spracovávala vysokopecnú trosku pre USSK. V decembri minulého roku sa ten rozhodol, že to bude vykonávať sám. Z uvedených dôvodov USSK prejavil záujem o našich zamestnancov a časť aktív. Preto sme mu ponúkli na odkúpenie celú spoločnosť Slag-Scrap, čím by zo zákona prešli všetky pracovno-právne vzťahy a nároky z našej spoločnosti ako zamestnávateľa, čo však USSK odmietol," uviedol M. Dlugoš.
Dodal, že sa preto snažili hľadať pracovné využitie pre zamestnancov predovšetkým v ich dcérskych spoločnostiach. "Keďže Vulkmont a. s. Košice, s ktorým nemá naša spoločnosť žiadne kapitálové a ani iné prepojenie, bude spracovávať vysokopecnú trosku, na čo potrebuje kvalifikovaných zamestnancov, ponúkli pracovné príležitosti našim ľuďom. Na základe toho naši zamestnanci podali žiadosti o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, ktorým sme vyhoveli. Ostatní ostávajú naďalej zamestnancami našej spoločnosti. Budeme pre nich hľadať pracovné využitie prípadne aj v iných dcérskych spoločnostiach. Myslíme si, že ľudia nemusia mať obavy zo straty zamestnania v novej firme, pretože väčšinou ide o kvalifikovaných a úzko špecializovaných ľudí, ktorých stav je aj v samotnom U. S. Steel Košice poddimenzovaný," zdôraznil M. Dlugoš.
Slová zamestnancov sa teda potvrdili, pôvodná firma s nimi rozviazala pracovný pomer dohodou na základe ich žiadosti s tým, že budú mať možnosť prechodu pod nového zamestnávateľa. Zmluvy však obsahujú trojmesačnú skúšobnú lehotu a teda možnosť zamestnávateľovi počas tejto doby rozviazať so zamestnancom pracovný pomer. O možných aspektoch takéhoto postupu sme sa porozprávali s riaditeľom Krajského úradu práce v Košiciach Jánom Gabštúrom.
"Zamestnanec má v takýchto prípadoch vlastne dve možnosti. Môže odmietnuť v pôvodnej firme výpoveď dohodou, čím mu vznikne nárok na odstupné. Alebo je tu druhá alternatíva, že dá výpoveď dohodou a podpíše novú pracovnú zmluvu so skúšobnou lehotou s tým rizikom, že počas tejto doby môže o zamestnanie prísť. Je tu však ten problém, že nielenže nedostane odstupné, ale úrad práce mu neprizná podporu v nezamestnanosti. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou sa totiž klasifikuje ako výpoveď zo subjektívnych dôvodov a vtedy nárok na podporu nevzniká. Zamestnanec si môže len požiadať o sociálne dávky," uviedol Ján Gabštúr. "V každom prípade odporúčam, aby zamestnanci v takýchto prípadoch pri podobnom prechode z firmy do firmy upozornili už vopred na túto skutočnosť príslušný úrad práce, ktorý môže v prípade problémov podniknúť určité opatrenia vo vzťahu k samotným firmám, ktorých sa to týka."
Obavy zamestnancov sú pochopiteľné, pretože z minulosti nie sú zriedkavé prípady, keď model takéhoto prechodu bol zneužitý. Spočíval na dohode dvoch firiem, z ktorých jedna ušetrila na odstupnom, keďže výpovede dala firma druhá. Zamestnancom teda ostáva iba spoľahnúť sa na to, že firma, pod ktorú prechádzajú, je zo skupiny dcér U. S. Steel Košice, ktorej vedenie opakovane deklaruje snahu podnikať eticky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.