röntgenový teleskop Chandra. Zjavne ide o stále sa opakujúci kolobeh.
Obidve ramená galaxie NGC 4636, ktorá je od nás vzdialená 50 miliónov svetelných rokov, sú dlhé asi 25 000 vetelných rokov. Každé má teplotu asi desať miliónov stupňov Celzia.
Zvyšky "titanskej explózie" majú na snímkach Chandry podobu horiacich kopijí. "Energia tejto explózie bola stotisícnásobne väčšia ako u supernovy," povedala Christine Jonesová z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge, štát Massachussetts. Jonesová je členkou tímu, ktorý vyhodnocuje dáta Chandry.
Chandra zachytila podľa názoru astronómov dookola sa opakujúci existenčný cyklus galaxie. Všetko sa začína pravdepodobne tým, že okolitý plyn nasaje supermasívna čierna diera v centre galaxie. Tu dôjde k explózii, ktorá hmotu rozmetá do okolia rýchlosťou 700 kilometrov za sekundu. Po miliónoch rokov sa plyn okolo galaxie opäť ochladí, vráti sa späť do čiernej diery a kolobeh sa začne odznova.
Astronómov však prekvapila skutočnosť, že Chandra nezaznamenala žiadny silný zdroj röntgenového žiarenia, ktorý je typický pre galaktické explózie takéhoto rozsahu. "Je možné, že vidíme skoré štádium tohto cyklu, v ktorom nedochádza k emitovaniu žiarenia," uviedol astrofyzik William Forman. "Alebo môže ísť o úplne nový typ explózie, pri ktorom nevzniká žiadne röntgenové žiarenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.