boli nakazené menej kvalitnou mliečnokostnou múčkou vyrábanou pred rokmi v Nemecku. Reagoval tak na viacero prípadov výskytu choroby šialených kráv, čiže BSE na Slovensku v rozpätí niekoľkých dní.
Koncošovu teóriu o nákaze BSE na Slovensku však vedci z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach nepotvrdili. "Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať. Na presný výsledok by sme museli mať k dispozícií vzorku tohto krmiva, aby sme ho mohli presne analyzovať. Túto však nemáme. Je ale možné, že keďže Slovensko bolo vždy chudobnejšou krajinou, mohlo dovážať lacnejšie a menej kvalitné krmivá z Nemecka, kde platili iné normy a možno nezabezpečovali také prísne kritériá pri ich výrobe. Najmä ak ide o tepelné spracovanie. Ale tvrdiť sa to nedá v žiadnom prípade," uviedol vedúci ústavu MVDr. Juraj Koppel, DrSc.
Naďalej na našom území platia mimoriadne veterinárne opatrenia prijaté 15. októbra v minulom roku. Potvrdili nám to i pracovníci Štátnej veterinárnej správy v Košiciach.
To znamená, že až do odvolania je zakázané na Slovensko dovážať z krajín s výskytom BSE:
- Hovädzí dobytok s výnimkou zvierat vyňatých zo zákazu dovozu
- embryá a vajíčka hovädzieho dobytka
- hovädzie mäso s obsahom špecifikovaných rizikových materiálov
- produkty s obsahom špecifikovaných rizikových materiálov
- mechanicky separované hovädzie mäso, získané z kostí hlavy a chrbtice
- všetky druhy mäsokostných múčok a krmív s ich obsahom
- krmivá pre spoločenské zvieratá s výnimkou krmív vyrobených výhradne zo surovín, na ktoré sa nevzťahuje zákaz dovozu.
Z Veľkej Británie a Portugalska sa okrem týchto komponentov zakazuje tiež dovážať aj mäso a produkty z hovädzieho dobytka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.