vyjadril sa o priebehu prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu prednosta Mestského úradu (MsÚ) vo Svidníku Vasiľ Štefanco po ostatnom zasadnutí mestskej rady, kde sa zaoberali aj touto problematikou. Bezproblémový bol len prechod kompetencií na úseku matriky, aj to len vďaka doterajšej dobrej spolupráce mestskej samosprávy s okresným úradom. Zástupcovia mesta Svidník podpísali delimitačný protokol bez toho, aby bolo určené aj finančné krytie tejto činnosti. Až koncom januára dostali z ministerstva financií záväzný decentralizačný dotačný limit na tento rok vo výške 427-tisíc korún.
Svidnícky matričný obvod tvorí dvanásť obcí, ale nikto z ich obyvateľov nepocítil, že na matrike došlo k zmene. Matrika zostala v pôvodných priestoroch. Pocítili to však na MsÚ, kde vyčlenené financie na matričnú činnosť musia viesť na osobitných položkách. "Sú to financie zo štátu a sú kontrolované, pretože úradníci na kontrolu tam zostali," dosť sarkasticky poznamenal V. Štefanco. Horšie je to ale s ďalšími kompetenciami, ktoré prešli na samosprávu. Napríklad pri prevzatí kompetencií na úseku vodného hospodárstva a ochrany prírody samosprávy na ich zabezpečenie nedostali ani finančné prostriedky, ani pracovné miesta. "Museli sme to jednoducho dať na naše oddelenie do pracovnej náplne nášho zamestnanca," podelil sa s doterajšími skúsenosťami V. Štefanco.
Problematickejšie veci však ešte len pribudnú. Od 1. apríla prešli na samosprávu kompetencie na úseku sociálnej pomoci a úseku divadelníctva. Svidnícka samospráva má už dávnejšie z toho bolenie hlavy, pretože v meste sa nachádza domov dôchodcov. Podľa kompetenčného zákona by mal prejsť pod správu mesta, lenže jeho obyvateľmi sú ľudia z polovice Slovenska. No starať sa o chod Domova dôchodcov a financovať jeho činnosť má samotné mesto.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.