slobodnom prístupe k informáciám, bola myšlienka "Čo nie je tajné, je verejné". Spomenutá právna norma nadobudla účinnosť v januári roku 2000, no diskusie o jej obsahu a účinnosti neutíchli do dnešných dní. Mnohé inštitúcie financované z daní občanov si len ťažko privykajú na povinnosť poskytnúť im aj tie informácie, ktoré možno označiť za tzv. chúlostivé. Do takejto kategórie možno jednoznačne zaradiť informácie o výške platu, či čísle mobilného telefónu čelných predstaviteľov našich samospráv. Práve na žiadosti o poskytnutie spomínaných údajov si pred časom vylámala zuby bratislavská nadácia Občan a demokracia, ktorá patrila k najhorlivejším zástancom prijatia tzv. "Informačného zákona". Spor ohľadom zverejňovania platov a čísel mobilných telefónov starostov rozlúskol až bratislavský Krajský súd.
Redakciu Tatranského denníka zaujímalo, ako by predstavitelia spomenutej nadácie pochodili pod Tatrami. "Číslo môjho mobilu poskytneme ktorémukoľvek občanovi. Je platený z jeho daní a preto by mal možnosť poznať jeho číslo a zavolať mi ak je to potrebné. Osobne si myslím, že "môj mobil" má už toľko ľudí, že ľudia ani nemusia telefonovať na úrad. Môžu si ho zistiť priamo na ulici," povedal nám popradský primátor Štefan Kubík, dodávajúc, že komuniké týkajúce sa výšky svojho príjmu nám poskytne prostredníctvom svojho sekretariátu. Žiaľ, nestalo sa tak ani po viacerých urgenciách...
Podstatne otvorenejšie odpovede nám na naše otázky dal kežmarský primátor František Grohola. "Môj plat mi bol určený zo zákona a činí zhruba 41-tisíc korún," neotáľal s odpoveďou na citlivú tému. Na zverejňovanie svojho čísla mobilu má však trocha iný názor. "Je to skutočne dosť chúlostivá záležitosť. Všetci zamestnanci úradu ho majú, rovnako tak aj osoby, s ktorými prichádzam do styku pri riešení problémov týkajúcich sa mesta. Ak ho požiada nejaký občan, určite ho dostane, ale do masového zverejňovania sa veľmi neodvážim ísť. Doterajšie skúsenosti nášho úradu s niektorými skupinami občanov hovoria jasnou rečou. Radšej nie...," skonštatoval primátor mesta Kežmarok.
Jeho staroľubovnianskemu proťajšku odpoveď na túto otázku problém nerobila. "Číslo môjho mobilu nie je vonkoncom tajné. Zavolať mi môže ktokoľvek a to i na domácu pevnú linku, ktorá je v zozname už 25 rokov," hovorí Valent Jaržembovský. Otázku týkajúcu sa príjmových pomerov však zobral citlivejšie. "Nechcel by som okolo tejto témy rozpútať verejnú diskusiu. Poviem, len že plat primátora je stanovený zákonom a na dnešné pomery je solídny. V podmienkach Starej Ľubovne predstavuje približne 2,7 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Časť z platu tvorí aj pohyblivá zložka. Jej výška však spadá do kompetencie mestského zastupiteľstva, ktoré je volené občanmi. Na plat primátora, by sa však ľudia nemali dívať ako na určitú sumu, ale ako na komplex zodpovednosti, ktorý táto funkcia prináša," tvrdí primátor Starej Ľubovne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.