náš denník to potvrdil generálny riaditeľ mliekarne Ing. Ján Šubák: "Náš hlavný akcionár, francúzsky koncern Fromagéries Bel, je celosvetovo známy predovšetkým kvôli kvalitným syrom. V najbližších troch rokoch plánuje v Michalovciach investovať pol miliardy korún, pričom dôraz sa bude klásť na skvalitnenie produkcie tvrdých a tavených syrov. Preto sa dnes už dá hovoriť o tom, že do piatich rokov prestaneme v Michalovciach produkovať konzumné mlieko a maslo a budeme sa venovať výlučne syrom."
Päťsto miliónov korún bude v rokoch 2002 až 2004 smerovať do technologickej výbavy taviarne, rekonštrukcie syrárne na výrobu prírodných syrov a do technologických a stavebných zmien v príjme mlieka, ktorý v súčasnosti plne nezodpovedá predpisom Európskej komisie.
V Zempmilku začali od začiatku marca s produkciou tavených syrov značky Syrokrém, ktorú spolu s technológiou a know how v závere minulého roka kúpila od Tvrdošínskej mliekarne francúzska spoločnosť Fromagéries Bel. "Akvizícia sa robila hlavne za účelom nákupu značky Syrokrém. Došlo k dohode o odkúpení obchodnej značky, a tiež technológie na výrobu tavených syrov, balených v hliníkovej fólii. Následne francúzska centrála Fromagéries Bel rozhodla o presťahovaní výroby z Tvrdošína do Michaloviec," uviedol Ing. Ján Šubák, ktorý odmietol konkretizovať sumu, ktorú spoločnosť za akvizíciu zaplatila.
Ročne by mali v Zempmilku vyprodukovať asi 600 ton tavených syrov so značkou Syrokrém. Spolu s 4 200 tonami tavených syrov Karička si tak Zempmilk posilní svoje vedúce postavenie na slovenskom trhu tavených syrov. Vzhľadom na tento fakt o akvizícii rozhodoval aj Protimonopolný úrad Slovenskej republiky. "Ten súhlasil s kúpou časti Tvrdošínskej mliekarne. Podiel samotného Zempmilku na trhu s tavenými syrmi bol necelých 34 percent, po kúpe značky Syrokrém sa zvýši zhruba o 5 percent. O nepovolenú koncentráciu by išlo, keby trhový podiel prekročil 40 percent, čo sa v tomto prípade nestalo," skonštatoval generálny riaditeľ.
Šesť pracovných miest, ktoré kvôli zrušeniu produkcie tavených syrov v Tvrdošíne zanikli, vytvorili následne v Michalovciach. Zempmilk v súčasnosti zamestnáva 324 zamestnancov a podľa informácií generálneho riaditeľa sa neuvažuje so žiadnym prepúšťaním. "Skôr naopak, Zempmilk ľudí prijíma. Síce v malom počte, ale plynulo už niekoľko rokov," doplnil Ing. Ján Šubák.
Zempmilk v minulom roku spracoval v Michalovciach 72 miliónov litrov mlieka, čo v porovnaní s rokom 2000 predstavovalo nárast o takmer 2 milióny litrov. Celkové tržby dosiahli takmer 1,6 miliardy korún, zisk po zdanení bol na úrovni 32 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.