našej krajiny. Za uplynulé obdobie v parlamentných laviciach sedeli a momentálne stále sedia dvaja predstavitelia politických strán z okresu Spišská Nová Ves. O kľúčových otázkach, týkajúcich sa Slovenska teda v uplynulých troch rokoch rozhodoval aj poslanec Národnej rady SR Ľubomír Andrássy (na snímke), ktorý nosí politické tričko SDĽ.
Súčasné výskumy verejnej mienky napovedajú aj to, že ľavičiari možno nezískajú potrebnú päťpercentnú voličskú priazeň, ktorá je nutná na to, aby vaša strana mohla vstúpiť na parlamentnú pôdu. V prípade, že by sa tento dohad stal skutočnosťou, akým smerom by sa uberala vaša profesionálna dráha?
"Je trocha prekvapivé, že slovenský občan takmer na 55 percent uznáva sociálne ľavicové hodnoty ako spolupatričnosť, súdržnosť a solidaritu. Na druhej strane sa dnes ľavicové politické strany netešia dôvere a podpore spoločnosti. Ani jedna ľavicová strana totiž nie je dnes z hľadiska výskumov verejnej mienky nad prahom zvoliteľnosti do parlamentu. Do volieb je však ešte dostatok času, aby sme toto negatívum prekročili. Neviem si totiž predstaviť krajinu, v ktorej parlamente by neboli zastúpení politici, ktorí obhajujú ľudí práce. Ja osobne sa nebojím toho, či budem alebo nebudem v parlamente. Určite sa však budem snažiť ľavičiarov ťahať do parlamentných volieb. Novú nádej, novú dôveru od občanov pre novú ľavicu na Slovensku budem stavať aj na vysvetľovaní, v čom spočíva pozitívum, ale aj negatívum nášho vládnutia. Tak ako spoločnosť potrebuje ako soľ obrodu, tak aj ľavica potrebuje novú krv a novú obrodu a myslím si, že na Slovensku je dostatok mladých a schopných ľudí, ktorí ľavicu potiahnú do volieb."
Hovoríte o novej obrode v rámci vašej pôvodnej strany, alebo nebodaj rozmýšľate o založení nového politického subjektu?
"Nerozmýšľam o založení žiadnej novej strany. Podľa mňa je to národný šport na Slovensku a na dôvažok, veľmi chorý šport. Každý neukojený politik vo svojej politickej strane si totiž zakladá novú stranu. Ja mám záujem stavať novú ľavicu s tými, s ktorými som začínal. V prvom rade sa musíme zásadným spôsobom otvoriť širokej občianskej verejnosti. To znamená, začať oveľa aktívnejšie spolupracovať s občianskymi združeniami, detskými, mládežníckymi organizáciami a odbormi. A čo je najpodstatnejšie, musíme pochopiť, že gro komunikácie s verejnosťou je prostredníctvom masových médií. To znamená, že schopnosť komunikovať musí byť priorita kladená na nového ľavicového politika."
Stále ste mi však neodpovedali na otázku, akým smerom sa bude uberať váš život v prípade, ak ľavičiari neuspejú vo voľbách. Viete už teraz definovať, aké povolanie by ste v tomto prípade vykonávali?
"Hovorí sa, že keby bolo keby, boli by sme dávno v nebi. Politikov učia nesnažiť sa odpovedať na virtuálne otázky typu, čo by bolo, keby bolo. Treba vychádzať z reality. Určite sa nebojím toho, že by som celú svoju budúcnosť staval iba na pôsobení v parlamente. Po skončení štúdií som sa pokúšal učiť na strednej škole. Učenie a práca s mladými ľuďmi ma vždy lákala. Určite by som teda poškuľoval po nejakej pedagogickej profesii. Alebo by som inklinoval k tomu, čo som robil počas štúdií na vysokej škole. V medzinárodných organizáciách som totiž pripravoval mnohé granty pre mládežníkov. Priťahovával som tak peniaze na Slovensko z európskych fondov. Možností a pracovných pozícií je podľa mňa dosť, ale určite nechcem ako zbabelec zutekať z boja. Do septembrových parlamentných volieb chcem preto urobiť všetko, aby sa SDĽ dôstojne dostala do parlamentu."
Čo pozitívne ste ako poslanec urobili pre rodný Spiš?
"Ak by som to začal menovať, tak by vám nestačila jedna strana. Ale to je chyba celej našej politiky, že sa viac hádame, ako prezentujeme pozitíva. Ja osobne som za uplynulé tri roky pritiahol na Spiš viac ako tri milióny sponzorskych korún pre školské zariadenia. Na viac ako desať škôl som pomohol dostať projekt pod názvom Infovek. Presadili sme v parlamente projekty podpory zamestnania mladých ľudí, absolventskú prax. Teraz tvrdo pracujeme na tom, aby spišskonovoveské gynekologické oddelenie dostalo nový ultrazvuk. Občan výsostne posudzuje politiku podľa stavu svojej peňaženky. Treba si otvorene priznať, že v tom prvom polčase vládnutia sa s tej peňaženky iba bralo, ale dnes už žneme ovocie z reštriktívnych opatrení."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.