uplynulých týždňov. V súčasnosti evidujeme 163 požiarov, čo je už teraz o dvadsať šesť prípadov viac ako v minulom roku. Vzhľadom na tieto čísla je stav viac ako alarmujúci a preto nám prináleží prívlastok čierny okres," povedal na adresu práce hasičov v tomto roku riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru plk. Ing. Vladimír Buc.
Pre porovnanie, v roku 1999 hasiči na území okresu Spišská Nová Ves zasahovali pri hasení 194 požiarov. Nasledujúci rok 2000 sa niesol v znamení 205 požiarov. Tento rok sa okrem iného zapísal do celkovej hasičskej bilancie ako najhorší, a to vďaka veľkoplošnému požiaru z dňa 24. októbra. Plamene vtedy zachvátili územie Národného parku Slovenský raj v katastri obce Hrabušice, pričom šesť osôb prišlo o život. "Vzhľadom na spomínaný požiar na materiálne dovybavenie požiarnej jednotky bolo celkové nášmu okresu poskytnutých viac ako 20 miliónov korún," skonštatoval V. Buc. Vlani v okrese kikiríkal červený kohút 137-krát.
"Počtom lesných požiarov a požiarov na poľnohospodárskych a trávnatých porastoch patrí náš okres na nepopulárne popredné miesta v Slovenskej republike," hovorí šéf spišskonovoveských hasičov. Ako ďalej dodáva, náprava v tejto situácii už nenastáva ani vďaka preventívnym a výchovným opatreniam. "Voľná príroda poskytuje tým, čo zakladajú požiare anonymitu. V tomto jarnom období nám najviac práce spôsobuje vypaľovanie trávy. Až 125 požiarov vzniklo práve z tohto dôvodu. Päť požiarov evidujeme v lesných porastoch," hodnotí V. Buc.
Ako nevýhodu hodnotí súčasný riaditeľ pretransformovaného požiarneho zboru veľké rezervy čo sa týka spolupráce s jednotlivými obcami. V poslednom čase najviac zasahovali pri ničení ohňa v obciach Spišský Hrušov, Jamník, Rudňany ale aj v samotnom okresnom meste Spišská Nová Ves.
Čo sa týka páchateľov, v tomto prípade nevládnu žiadne pevné kritéria. "Prevláda tu x-možností. Osoby, ktorí zakladajú požiare sú maloleté deti, ale aj starí ľudia," vysvetlil V. Buc.
Okrem k ohňu sú požiarnici privolávaní aj k technickým zásahom. V uplynulom roku to bolo konkrétne 167-krát. Pri dopravných nehodách asistovali hasiči 75-krát, pričom 124 osobám poskytli kvalifikovanú predlekársku zdravotnícku pomoc.
"Možno konštatovať, že výmena zastaralých fyzicky opotrebovaných vozidiel, ktoré majú viac ako dvadsať rokov sa stále neuskutočňuje. Z tohto dôvodu nám hrozí kolaps a zlyhanie techniky priamo pri zásahoch," popísal negatívnu stránku práce hasičov V. Buc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.