Rozhodnutie Milana Ftáčnika, že dobrovoľne neodstúpi, postavilo pod možno životný rébus nielen Republikový výbor SDĽ (RV SDĽ), ktorý sa zíde zajtra, ale v istom scenári dokonca aj súdruhov zo Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA), kam ohlásil svoj stranícky prestup.
Isté je, že na RV SDĽ bude lietať perie. A poriadne vysoko... Pavel Koncoš nemá kam ustúpiť, on už konflikt nezmieriteľne vyhrotil: Buď ja, alebo Ftáčnik, povedal. Hĺbku jeho odhodlania podtrhuje skutočnosť, že považoval za potrebné oznámiť to členstvu SDĽ v celostránkovom INZERTNOM rozhovore v ústrednom denníku. Mimoriadne nezvyklá forma komunikácie, ktorej sa dopustil predseda SDĽ, a tiež obsah posolstva, sú jasnou prognózou: Kauzu prelietavého ministra vníma ako rozhodujúci (posledný?) mocenský stret. Ak zvíťazí, otrasie sa z potupných prehier, ktoré za štyri mesiace predsedovania útržil (teda on si to myslí). Ak prehrá, musí rezignovať, alebo ho zmetie májový nominačný zjazd.
Na veľký boj to ale spočiatku nevyzeralo. Ešte 28. marca podpredseda Orosz (dlhoročný spojenec "reformistického" krídla) vyhlasoval, že republikové predstavenstvo, ktoré dáva odporučenie pre RV, "o zotrvaní Ftáčnika vo funkcii ani neuvažovalo". Hovorilo sa iba o možných nástupcoch ministra školstva. Dnes je ale zrejmé, že priamo na RV bude zvažovanie veľmi tuhé. V hre je totiž politické prežitie strany; aj najväčší prívrženci súčasného predsedu už dospievajú k poznaniu, že s Koncošom na čele sa do parlamentu sotva dostanú. Preferencie sú rozhodujúce; Koncošovo volanie "doľava, súdruhovia, doľava" znie ušiam staroboľševikov v SDĽ síce ľúbozvučne, v zrkadle UVVM, MVK, Focusu a spol. však duní ako pochod padlých hrdinov.
A do toho vstupuje ako záchranné lano nová nádej: Ak Ftáčnika veľkoryso ponechajú vo funkcii, ktorá inak SDĽ nespochybniteľne patrí, urobia veľký ústretový krok voči dezertérom z SDA. O možnosti spoločnej kandidátky SDĽ-SDA sa verejne v nedeľu ako prvý z SDĽ vyslovil Ľubomír Andrassy. Ba nielen vyslovil, on ju priam forsíroval aj s návrhom, že lepšie by preto bolo Ftáčnika neodvolávať. Isteže, názor radového poslanca, ktorý je navyše na zotrvaní ministra osobne zainteresovaný (ak sa Ftáčnik vráti do NR SR, Andrassy ako jeho náhradník odchádza), ešte veľa neznamená. Zamlčaný podmet však bol vyslovený a otázkou teraz je, u koľkých preváži pud sebazáchovy nad hrdosťou. Navyše tlačí aj štiepny faktor: Republikový výbor je zavalený signalizáciou niektorých regionálnych združení, že na verdikte o Ftáčnikovi visí ich rozhodnutie zostať v SDĽ či prejsť k SDA.
"Amnestiou Ftáčnikovi za nové zjednotenie" - tak sa dá pomenovať nové krídlo, ktoré v SDĽ práve vzniká a každým dňom mohutnie. Že v akej sile sa predstaví na Republikovom výbore, zostáva záhadou. Záhadou však nie je jeho politická definicía. Tento prúd nemá problém s tým, aký Koncoš je a čo reprezentuje, ale iba s tým, že "zabíja" preferencie. Z toho sa dá odvodiť aj vnútorná slabosť krídla. Pôjde za svojou vidinou aj cez Koncošovu mŕtvolu, alebo cúvne pred scenárom "buď ja, alebo on"?
To nevieme, vieme ale inú vec; prípadné pozitívne gesto RV SDĽ, ozdobené dokonca aj rezignáciou Koncoša, by zaskočilo (vytočilo?) predovšetkým Weissa. Ten z SDĽ neodchádzal preto, aby sa do nej okľukou vracal. Predstava predvolebnej koalície, či dokonca jedinej spoločnej kandidátky (na spôsob SDK), nemôže byť pre SDA lákavá. Preferencie predurčujú príliš málo voliteľných miest na kandidátnej listine pre to množstvo záujemcov, ktoré sa hlási už i teraz... A Weiss nie je z tých, ktorí rýchlo zabúdajú. Ešte pred prestupom Ftáčnika vyhlásil, že záujem jednotlivcov o členstvo v SDA bude hodnotiť na základe skúsenosti, ako kto pristupoval k jeho snahám založiť platformu vnútri SDĽ.
Štartovný kapitál SDA by mal byť práve v tom, že sa rozchádza s tým typom ľavicovej politiky, ktorý robila SDĽ nielen za Koncoša, ale už dávno pred ním. A Weissovu proklamovanú snahu vytvoriť dôveryhodnú socdem. alternatívu by ešte väčšmi skomplikovalo, keby sa k novému zbližovaniu vľavo prihlásili aj SOP a SDSS. Istá príťažlivosť novej ľavice na Slovensku môže byť totiž jedine v tom, že sa zbaví Koncoša, Migaša, Hamžíka i Volfa v jednom balíku a nadosmrti... Preto je Ftáčnikov ťah dvojsečný a stavia do ťažkej pozície nielen Koncoša, ale v prípade jeho prehry na RV SDĽ i samotného Weissa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.